Nové meny vyrobia 36,95 megaton oxidu uhličitého

PEKING – V čínskej provincii Vnútorné Mongolsko sa rozhodli ťažiteľom bitcoinov sťažiť život a chystajú sa zakázať ťažbu kryptomeny. Takéto opatrenie zamerané predovšetkým na úsporu elektrickej energie. Všetky ťažobné spoločnosti v provincii sa pripravujú na zatvorenie do apríla.

Orgány regiónu majú v úmysle v budúcnosti prísne kontrolovať túto oblasť. Plánujú „riadne monitorovať rozsah rozvoja dátových centier a zakázať výstavbu akýchkoľvek nových lokalít na ťažbu virtuálnych mien“. Teraz je Vnútorné Mongolsko spolu s provinciami S’-čchuan a Sin-ťiang jedným z najväčších regiónov v Číne, čo sa týka ťažby kryptomeny.

Ťažba má negatívny vplyv na podnebie. Podľa analytickej platformy Digiconomist je množstvo elektriny potrebné na ťažbu kryptomien porovnateľné s tým, čo spotrebuje celá krajina za rok. Ťažba ročne vyprodukuje 36,95 megaton oxidu uhličitého, podobne ako celý Nový Zéland. Emisia oxidu uhličitého, ktorá sprevádza výrobu elektriny, zase vedie k zvýšeniu skleníkového efektu na planéte.