Centrálne banky sú v dlhodobom boji proti inflácii

NEW YORK – Svetová ekonomika sa pripravuje na éru rastúcich úrokových sadzieb. Nadchádzajúca séria rozhodnutí o menovej politike vo vyspelých krajinách bude určovať ďalšiu dynamiku mnohých trhov.

Sedem z desiatich najobchodovanejších mien na svete vrátane dolára a eura bude mať v nadchádzajúcom týždni stanovené náklady na pôžičky. Vtedy sa ukáže, ako rýchlo smerujeme k sprísňovaniu menových podmienok na globálnej úrovni.

Rozhodnutie Európskej centrálnej banky bude známe tento štvrtok. Avšak aj tie regulačné orgány, ktoré majú v úmysle prijať vyčkávací prístup, môžu prejaviť obavy z vysokej miery inflácie.

Zvýšenie sadzieb po dlhú dobu bolo hlavnou témou, o ktorej politici minulý mesiac diskutovali na ústupe Federálneho rezervného systému v Jackson Hole vo Wyomingu. A hoci začiatok najstrmšieho cyklu sprísňovania sadzieb za generáciu bol za Atlantikom vítaný inak, teraz, keď došlo k prestávke vo zvyšovaní sadzieb, existuje jednotnejší zmysel pre účel.

ECB a Federálny rezervný systém

Prvou bude ECB, ktorá sa vo štvrtok rozhodne, či bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb alebo odloží.

Názory ekonómov na výsledky stretnutia boli takmer rovnako rozdelené. Na peňažných trhoch je pravdepodobnosť desiateho po sebe idúceho zvýšenia sadzieb na 4 % 45 %, oproti 60 % minulý mesiac. Je zrejmé, že obchodníci cenia v údajoch naznačujúcich slabnúcu nemeckú ekonomiku.

Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si prezidentka Christine Lagardeová a jej kolegovia zvolia, väčšou výzvou bude presvedčiť finančné trhy, že budú udržiavať prísne politiky tak dlho, ako to bude potrebné na udržanie cien, aj keď sa ekonomický rast spomaľuje.

Môže stavať na základoch, ktoré člen francúzskej Rady guvernérov Francois Villeroy de Gallo začal klásť už v januári, keď povedal, že načasovanie vysokých sadzieb je „prinajmenšom také dôležité“ ako ich skutočná úroveň. Teraz dokonca trvá na tom, že „na trvaní záleží viac“.

Budúcu stredu sa pozornosť sústredí na Fed. Predstavitelia Federálneho rezervného systému sú stále viac presvedčení, že dokážu potlačiť infláciu bez toho, aby krajine spôsobili vážne ekonomické bolesti. Trhy s dlhopismi na nadchádzajúcom stretnutí sotva ocenia zvýšenie sadzieb a ekonómovia sa zhodujú, že zostanú stabilné. Regulátor dal jasne najavo, že centrálna banka plánuje tento mesiac pozastaviť zvyšovanie sadzieb.

Uprostred signálov, že cenové tlaky sa postupne zmierňujú a trh práce sa ochladzuje, sa predstavitelia Fedu zdráhajú zmariť vyhliadky na mäkké pristátie prílišným zvýšením sadzieb. Takýto výsledok by bol zriedkavým úspechom a možno by mohol zmierniť kritiku predsedu Fedu Jeroma Powella za to, že príliš neskoro reagoval na rastúce ceny.

Hlavným zameraním stretnutia 19.-20. septembra budú aktualizované ekonomické prognózy, ktoré očakávajú ďalšie zvýšenie sadzieb do konca roka, ako aj zotrvanie v blízkosti maximálnych úrovní do roku 2024. Je to nevyhnutné na to, aby sa inflácia vrátila k 2 % cieľu, ktorý stanovila centrálna banka.

Očakáva sa, že Bank of England 21. septembra zvýši sadzby o štvrť bodu. Po 14 zvýšeniach sadzieb v najagresívnejšom cykle sprísňovania za posledné desaťročia by to mohlo byť posledné, tvrdia ekonómovia. Je možné, že tentoraz bude rozptyl hlasov mimoriadne nejednoznačný.

Výbor pre menovú politiku sa viac obáva recesie ako rastu cien. Piati z deviatich členov výboru naznačili, že úrokové sadzby na úrovni 5,25 % sú už dostatočne vysoké, alebo takmer dosť vysoké.

Rétorika sa zmenila a hlavný ekonóm Hugh Pill použil miernu horu s plochým vrcholom v Južnej Afrike ako analógiu pre budúcu trajektóriu sadzieb, a nie strmý vrchol a zostup Everestu. Minulý týždeň manažér Andrew Bailey povedal, že sadzby sú „blízko vrcholu cyklu“.

Európa

V porovnaní s mnohými svojimi rovesníkmi je Švajčiarska národná banka v oveľa pohodlnejšej pozícii. Keďže inflácia na národnej úrovni klesá pod 2 %, nemusí tento štvrtok pociťovať veľký tlak na zvýšenie sadzieb.

Nie je jasné, akú veľkú chuť budú mať úradníci na ďalšie zvyšovanie nákladov na pôžičky, ak ECB oznámi pauzu. Politiky eurozóny majú významný vplyv na celý región.

V ten istý deň ako Bank of Switzerland očakávajú investori, že nórska Norges Bank ukončí cyklus sprísňovania sadzieb zvýšením sadzieb o štvrť percentuálneho bodu. Švédska Riksbank, ktorej zasadnutie je tiež naplánované na tento deň, môže opäť zvýšiť náklady na pôžičky.

 

V Japonsku narastá pocit, že nový guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda sa pripravuje konečne normalizovať politiku.

V rozhovore pre noviny Yomiuri uverejnenom v sobotu Ueda povedal, že Bank of Japan môže mať do konca roka dostatok informácií, aby mohla posúdiť, či rast miezd bude pokračovať. Práve tento ukazovateľ je kľúčovým faktorom pri rozhodovaní o znížení alebo opustení politiky nadmernej stimulácie. To stačilo na to, aby v pondelok len vzrástol voči všetkým menám G10.

Hoci Bank of Japan na svojom zasadnutí 22. septembra pravdepodobne nič nezmení, záporné sadzby sa stávajú ohrozeným druhom medzi veľkými ekonomikami.

Kanada, Austrália

Kanada a Austrália, ekonomiky závislé na zdrojoch, už prijali svoje septembrové rozhodnutia a obe krajiny sa zdajú byť zaviazané obdobím stabilných sadzieb, hoci tvrdia, že sú pripravené ich v prípade potreby opäť zvýšiť.

Austrálska centrálna banka 5. septembra ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 4,1 %, ale zachovala svoju politiku sprísňovania. Generálny riaditeľ banky Philip Lowe ukončil svoje posledné zasadnutie v úrade uprostred klesajúcej inflácie.

 

O deň neskôr kanadskí tvorcovia politiky na čele s guvernérom Tiffom Macklemom ponechali referenčnú sadzbu na úrovni 5 %, čo je najviac za 22 rokov. Priznali, že ekonomika je v poklese a varovali, že cenové tlaky sa budú snažiť vrátiť na cieľové úrovne.

Úrokové plató

Politika dlhotrvajúcej stagnácie má rovnaký účinok na zvyšovanie nákladov na pôžičky a ich znižovanie rýchlejšie, ale s menšou volatilitou pre podniky a spotrebiteľov. To je argument, že najväčšie rozvinuté ekonomiky sveta uprednostnia vyčkávací prístup.

Táto stratégia však nie je bez rizika. Pokiaľ inflácia zostane vysoko nad cieľom, takáto stratégia by mohla byť vnímaná ako holubičí prístup centrálnej banky. Ak sa tak stane, budú nútení opäť premýšľať o povýšení.

Napríklad v eurozóne sa očakávania spotrebiteľov nezhodujú s očakávaniami politikov. Spotrebitelia nedávno zvýšili svoje predpovede inflácie na tri roky dopredu. Kedysi obľúbený trhový ukazovateľ ECB dosiahol 2,6 %, čo je výrazne nad svojím 2-percentným cieľom.

Investori sa obávajú, že ECB nekoná dostatočne rozhodne a zaisťujú toto riziko. Preto inflačné očakávania rastú aj v slabnúcej ekonomike.

Predstavitelia americkej centrálnej banky (Fed) varovali, že vidia možnosť rýchlejšieho ekonomického rastu vedúceho k vyššej inflácii, a zdôraznili, že prestávka plánovaná na september by sa nemala považovať za uvoľnenie politiky.

„Preskočiť neznamená zastaviť,“ povedala v nedávnom prejave prezidentka Dallas Fedu Laurie Loganová.

 (Na základe materiálov tlačovej agentúry Bloomberg)