Ropa rastie pred očakávanými prognózami OPEC

VIEDEŇ – Ceny ropy sú takmer na najvyššej úrovni v tomto roku. Odborníci sa domnievajú, že trh sa pripravuje na zverejnenie dôležitých správ, ktoré objasnia výhľad ponuky a dopytu.

Ropa West Texas Intermediate vzrástla na 88 USD za barel po tom, čo v pondelok klesla o 0,3 %, pričom technické ukazovatele poukazovali na prekúpenosť trhu. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a US Energy Information Administration dnes zverejňujú mesačné správy; odhady Medzinárodnej energetickej agentúry budú zverejnené v stredu.

Základy, ktoré od júna vyhnali ceny ropy vyššie, sú stále prítomné. Lídri OPEC+ Rusko a Saudská Arábia brzdia ponuku, ale dopyt pravdepodobne porastie: Čína, najväčší exportér ropy, sa stabilizovala a pravdepodobnosť, že Spojené štáty vstúpia do bolestivej recesie, sa znížila.

Americký dolár navyše v pondelok zaznamenal najväčší pokles za takmer dva mesiace, čím sa komodity ocenené v mene stali atraktívnejšími pre väčšinu kupujúcich.

“Momentálne je vzostupná dynamika vyčerpaná,” ​​povedala Vandana Hari, zakladateľka singapurskej Vanda Insights. „Ropa potrebuje nové signály, aby určila svoj smer. Možno Brent zafixuje okolo 90 dolárov za barel.

Cena motorovej nafty medzitým rastie, keďže Rusko tento mesiac obmedzilo svoj vývoz. Európske futures prvýkrát od januára prekročili hranicu 1000 USD za tonu.