Účty domácností za elektrinu vo Veľkej Británii vzrastú o 80 % na viac ako 4 000 USD ročne

LONDÝN – V budúcom roku sa situácia s elektrinou vo Veľkej Británii ešte zhorší, varujú úrady

Britské účty za elektrinu poskočia od októbra o 80 % na priemerných 4 188 dolárov ročne, uviedol v piatok regulačný úrad, čím budú milióny domácností v palivovej chudobe a podniky ohrozené, pokiaľ vláda nezasiahne.Generálny riaditeľ Ofgem Jonathan Brearley uviedol, že zvýšenie ciel bude mať obrovský vplyv na domácnosti v Spojenom kráľovstve, pričom ďalšie zvýšenie sa očakáva v januári, keďže ruský krok k obmedzeniu dodávok do Európy poslal veľkoobchodné ceny plynu na rekordné maximá.Úrad pre trhy s plynom a elektrinou (Ofgem), ktorý podporuje Úrad pre trhy s plynom a elektrinou (GEMA), je vládnym regulátorom pre trhy s elektrinou a zemným plynom vo Veľkej Británii. Vznikla zlúčením Úradu pre reguláciu elektriny (OFFER) a Úradu pre zásobovanie plynom (Ofgas).

Brearley povedal, že reakcia vlády by mala byť primeraná rozsahu krízy. Návrh opozičnej labouristickej strany na zmrazenie cien energií by mohol stáť okolo 60 miliárd libier ročne – takmer toľko ako program na šetrenie pracovných miest počas pandémie COVID.

Tlak je cítiť v celej Európe, ale v Británii, ktorá je obzvlášť závislá od plynu, je nárast cien nápadný.

Priemerný ročný účet vo výške 1 277 libier v minulom roku dosiahne tento rok 3 549 libier a hlavný prognostik Cornwall Insight uviedol, že ceny v roku 2023 pravdepodobne opäť stúpnu.

Očakáva sa, že účty vrcholia v druhom štvrťroku na úrovni 6 616 libier a domácnosti by mohli v budúcom roku platiť za energie približne 500 libier mesačne, čo je pre mnohých viac ako nájom alebo hypotéka.

Prudký nárast posunul infláciu na 40-ročné maximum a Bank of England varovala pred dlhotrvajúcou recesiou. Napriek pochmúrnym vyhliadkam reakciu Spojeného kráľovstva brzdili preteky o nahradenie premiéra Borisa Johnsona, ktoré potrvajú do 5. septembra.

Dvaja kandidáti – ministerka zahraničných vecí Liz Trussová a bývalý minister financií Rishi Sunak – sa hádali o tom, ako reagovať, pričom Trussova obľúbenkyňa spočiatku povedala, že radšej zníži dane, ako by rozdávala darčeky.

Obaja uznali, že najchudobnejšie vrstvy spoločnosti budú potrebovať podporu, a v piatok vláda zašla ešte ďalej a uviedla, že domácnosti by mali venovať pozornosť tomu, koľko energie spotrebujú, po tom, čo predtým uviedla, že ľudia budú vedieť, čo majú robiť.

Zvýšenie veľkoobchodných cien sa prenáša na britských spotrebiteľov prostredníctvom cenového stropu vypočítaného každé tri mesiace, ktorý bol navrhnutý tak, aby zastavil špekulácie s dodávateľmi energie, no v súčasnosti je to najnižšia dostupná cena pre 24 miliónov domácností.

Volatilita v sektore je taká vysoká, že takmer 30 maloobchodníkov s energiou zaniklo a Ofgem uviedol, že väčšina domácich dodávateľov nevytvára zisk.

Maloobchodný predajca energie E.on uviedol, že Británia by mala urýchliť postupné sťahovanie plynu a že krajina potrebuje lepšie izolovať svoj bytový fond z viktoriánskej éry.

Scottish Power vyzval vládu, aby vytvorila deficitný fond na udržanie nízkych nákladov a rozloženie na 10-15 rokov.

Truss a Sunak navrhli pozastavenie environmentálnych poplatkov alebo zníženie dane z obratu, čo sú návrhy, ktoré analytici zamietli ako príliš malé na to, aby zabránili zasiahnutiu domácich rozpočtov.

Opozičná labouristická strana uviedla, že krajina už nemôže čakať na akciu. Hovorkyňa finančného ministerstva Rachel Reevesová vyzvala na zmrazenie účtov: “Toto je národná núdzová situácia.”

Minister financií Nadhim Zahavi uznal, že cenové stropy spôsobia stres a úzkosť a povedal, že pomoc je na ceste. „Vieme, že musíme urobiť viac, pretože najzraniteľnejšie domácnosti v skutočnosti airbagy nemajú,“ povedal novinárom.

Ofgem uviedol, že trh je príliš volatilný na to, aby predpovedal ďalší strop v januári, ale podmienky na trhu so zemným plynom v zime znamenajú, že ceny sa môžu do roku 2023 „výrazne zhoršiť“.