Kazachstan : krajinu po voľbách už čakajú ďalšie politické reformy a stratégia rozvoja po pandémii

NURSULTAN – Voľby do dolnej komory Parlamentu Kazašskej republiky, Mažilisu,  a do orgánov miestnej samosprávy s názvom Maslichat, majú pokojný priebeh. Konštatujú to viaceré skupiny medzinárodných pozorovateľov.

Pred obedom V paláci žiakov Al Farabi hlasoval prezident Kazachstanu Kassym Žomart Tokajev. Je to bývalý diplomat, ktorý bol v roku zástupcom generálneho tajomníka OSN. V roku 2019 nahradil vo funkcii prvého prezident Nurslutana Nazarbajeva a následne vyhral prezidentské voľby.

Voľby sú organizované tak, že sa dodržujú všetky prísne epidemilogické normy odporúčané v mnohých krajinách vo svete. Sú to v poradí ôsme parlamentné voľby v krajine.

Parlament Republiky Kazachstan sa skladá z dvoch komôr. Horná má pomenovanie Senát a dolná Mažilis. V Kazachstane je zmiešaný prezidentsko-parlamentný politický systém. Politický vývoj v krajine za posledných 30 rokov samostatnosti krajiny zaznamenal viacero reforiem. Postupne sa sformovali nielen politický systém, ale aj systém miestnej štátnej správy, ale aj samosprávy. Miestne parlamenty známe pod názvom maslichat sa volia priamo obyvateľmi. Kazachstan má za sebou aj reformy v oblasti ekonomiky. Národné hospodárstvo má zmiešaný charakter. Sú v ňom štátne podniky, ale aj súkromné firmy.

Volebná miestnosť v strede hlavného mesta Kazachstanu, Nurslutan. Foto. Finančné noviny.

Po vhodení hlasovacieho lístka prezident Kassym Žomart Tokajev povedal: „ Tieto voľby prinesú stimul ďalšiemu rozvoju krajiny. Čím viac strán sa dostane do parlamentu, tým lepšie..“ Ako poznamenal prezident, krajina potrebuje kvalitný systém legislatívy.

Kassym Žomart Tokajev pripomenul, že reformy v krajine budú pokračovať. „Pripravujeme reformy. Reformy sa nesmú zastaviť,“ poznamenal.

Politická analytička Zarema Šaukenova hovorí, že najdôležitejšou zmenou je to, že voľby do samosprávnych orgánov sú na základe pomerného princípu.  Volebná kampaň trvala dva mesiace. Podľa analytičky sa presunula do sociálnych sietí.

Prvý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev hlasoval vo volebnej miestnosti číslo 115 v meste Nursultan.  Povedal, že prvoradou úlohou krajiny je prekonať pandémiu a definovať stratégiu budúceho rozvoja krajiny.

Proti voľbám demonštrovalo 100 ľudí v meste Alma Ata. To má 1,5 milióna obyvateľov.  Hlavné mesto má 1,13 milióna obyvateľov. Krajina má celkom 14 miliónov obyvateľov.  Išlo predstaviteľov Demokratickej strany, ktorá nie je registrovaná ako aj  neregistrovaného hnutia Ojan Kazachstan. Voľby pravidelne Všeľudová sociálno-demokratická strana.

Účasť voličov bola nižšia ako účasť vo voľbách v marci 2016, keď bola 77,1 percenta,  a dnes 10. januára 2021 o 22.00 miestneho času dosiahla 63,3 %  percent. To sa dá podľa miestnych odborníkov dá vysvetliť vplyvom pandémie aj všeobecným odpolitizovaním spoločnosti, čo v súlade s európskymi trendmi.

Na voľbách do dolnej komory Parlamentu Kazašskej republiky, Mažilisu, platili prísne epidemiologické opatrenia. Foto: Finančné noviny.

Video: Televízna stanica Chabar.

Titulné foto: Prezdent Republiky Kassym-Žomart Kemeluly Tokajevo vo volebnej miestnosti.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.