Čína sa prijme odvetné opatrenia voči Európskej únii, ak budú uvalené clá na elektromobily

PEKING – V hre je veľa, Čína má nástroje na to, aby zasiahla obmedzenia týkajúce sa predaja elektrických vozidiel v Európe.

Európska únia tento týždeň začala vyšetrovanie čínskych dotácií pre elektrické vozidlá, pričom poukázala na rastúcu priemyselnú a geopolitickú konkurenciu medzi týmito dvoma ekonomikami.

Vyšetrovanie by v konečnom dôsledku mohlo viesť k dovozným clám na čínske autá, čo by vyvolalo ostrú kritiku zo strany Pekingu, ktorý tento krok označil za očividný akt protekcionizmu. Existujú tiež obavy, že Peking by mohol podniknúť odvetné opatrenia za akékoľvek obchodné obmedzenia.

Spôsoby, ako by Čína mohla zasiahnuť proti uvažovaným clám

Najsilnejším nástrojom, ktorý Peking má, je obmedzenie prístupu na svoj obrovský domáci trh. Čína je najväčším automobilovým trhom na svete, a hoci zahraničné automobilky strácajú podiel na trhu, nemecké automobilky sú naďalej silne závislé od príjmov z Číny. Nemecké značky predali vlani v ázijskej krajine 4,6 milióna áut, zatiaľ čo ostatné členské štáty Európskej únie predali približne 283 000 kusov.

Peking by mohol zaviesť odvetné clá na dovoz z Európy, no dôsledky by nezašli ďaleko. Väčšina týchto áut sa vyrába v Číne a takýto krok by mohol vystaviť Čínu konaniu Svetovej obchodnej organizácie. EÚ by tiež mohla využiť svoj nový nástroj protihospodárskeho nátlaku, ktorý umožňuje prípadné protiopatrenia, akými sú clá a obmedzenia prístupu k priamym zahraničným investíciám.

Ak sa čínski spotrebitelia rozhodnú bojkotovať európske automobilky – tak ako to urobili v minulosti s japonskými a kórejskými automobilmi počas geopolitických sporov – predaj utrpí. Výhodou spotrebiteľského bojkotu je, že je ťažšie dokázať, že ide o výsledok vládnej akcie.

Peking môže tiež podniknúť odvetné opatrenia na vývoz iného európskeho tovaru. Duncan Wrigley, hlavný čínsky ekonóm spoločnosti Pantheon Macroeconomics, uviedol, že Čína sa pravdepodobne zameria na luxusný tovar, kozmetiku a víno.

V prípade Austrálie Čína uvalila obmedzenia na celý rad tovarov vrátane jačmeňa, vína, homárov, hovädzieho mäsa, dreva a uhlia, keď sa jej vzťah s Canberrou v roku 2020 prudko zhoršil. Tieto obmedzenia sa postupne rušia až teraz.

V roku 2013, deň po tom, čo EÚ uvalila clá na dovoz solárnych panelov z Číny, Peking začal antidumpingové a antisubvenčné vyšetrovanie dovozu vína do EÚ a pohrozil novým vyšetrovaním luxusných áut. Tieto akcie boli nakoniec zastavené po tom, čo obe strany spor vyriešili.

Po správach o poslednom vyšetrovaní elektrických vozidiel Peking vo štvrtok oznámil, že zachová antisubvenčné clá na zemiakový škrob dovážaný z EÚ počas piatich rokov.

Čo hovorí Bloomberg Economics…

„V čínskej výrobe sú elektrické vozidlá stále relatívne malým množstvom. Rýchly rozvoj odvetvia, inovácie a pokročilé výrobné technológie však sľubujú budúci ekonomický rast. Podporuje aj iné sektory, keď ekonomike chýbajú stimuly rastu. Clá EÚ na čínske elektromobily budú škodlivé.”

— Eric Zhu a David Qu, a ďalší ekonómovia.

Obmedzenie exportu

Čína je najväčším obchodným partnerom EÚ a 27-členný blok závisí od Číny, pokiaľ ide o množstvo kritických nerastov.

Jedným zo spôsobov, ako môže Peking odplatiť akékoľvek kroky EÚ, je obmedzenie prístupu k prvkom vzácnych zemín, ktoré sa používajú nielen pri výrobe batérií, ale aj iných elektronických komponentov, povedal Jah Yan Chong, docent politológie na Národnej univerzite v Singapure. , ktorý písal o ekonomickom nátlaku Číny.

Čína v roku 2010 počas sporu dočasne obmedzila vývoz kovov vzácnych zemín do Japonska, ale v poslednom čase tento nástroj nepoužila. V júli začal Peking udeľovať licencie vývozcom dvoch kovov – gália a germánia – používaných v čipoch, elektrických vozidlách a telekomunikačných zariadeniach, čo vyvolalo obavy, že by Peking mohol začať znižovať dodávky.

Preteky v zbrojení o batérie. USA má pred sebou ešte dlhú cestu, ak chce spochybniť dominanciu Číny vo výrobe batériových komponentov a kapacite recyklácie kovov. Zdroj: Bloomberg Poznámka: Podľa miesta výroby. Nikel je triedy 1 a lítium je ekvivalentom uhličitanu lítneho. Údaje z októbra 2022.

Clá

Ak sa ukáže, že clá vyberané EÚ sú príliš vysoké, „Čína rozhodne prijme opatrenia v súvislosti s dodávkami vzácnych zemín,“ povedal Zhao Yongsheng, profesor na Univerzite medzinárodného obchodu a ekonómie v Pekingu. “Je nepravdepodobné, že by to Čína len sledovala a zabudla na to.”

Čína dominuje vo výrobe batérií a kritických minerálov, ako je lítium a vzácne zeminy. Podľa správy Európskeho parlamentu z roku 2022 by dopyt po lítiu v EÚ mohol do roku 2030 vzrásť 18-násobne a do roku 2050 60-násobne. EÚ ťaží len malú časť lítia, ktoré spotrebuje, a pri jeho spracovaní sa spolieha na Čínu.

Čínske firmy, ako napríklad výrobca batérií Contemporary Amperex Technology Co., však rýchlo zvyšujú investície v Európe, takže akékoľvek obmedzenia vývozu materiálov súvisiacich s batériami do Európy by mohli poškodiť čínske firmy rovnako ako európske spoločnosti.

Zákaz turistiky

Ďalším odvetným nástrojom, ktorý Čína v minulosti použila, je obmedzenie cestovného ruchu ako ekonomický trest. Keď mal Peking spor so Soulom o rozmiestnení amerického protiraketového obranného systému známeho ako Thaad, platil nevyslovený zákaz cestovania čínskych turistických skupín do Južnej Kórey. Turistické skupiny majú stále zakázané navštevovať Taiwan.

Čínsky cestovný ruch v Európe sa ešte nezotavil z Covidu. To obmedzí schopnosť Číny použiť toto opatrenie ako zbraň. Zdroj: China Outbound Tourism Research Institute.

Pred pandémiou navštevovali Európu milióny čínskych turistov každý rok, ale pomalé zotavovanie od opätovného otvorenia hraníc Číny začiatkom tohto roka znamená, že nejde o taký silný nástroj, akým by inak mohol byť.

Priestor na dýchanie

Vyšetrovanie EÚ bude pravdepodobne trvať približne deväť mesiacov a Čína pravdepodobne nebude konať skôr, ako tak urobí Európa.

Vyšetrovanie odráža túžbu zmierniť tempo prechodu na elektrické vozidlá, najmä v krajinách, ktoré si vybudovali reputáciu a ekosystém pre tradičné vozidlá, najmä v Nemecku, uviedla Deborah Elms, generálna riaditeľka Asia Trade Center v Singapure.

„Buď to ešte o niečo oddiali nevyhnutné, alebo to firmám poskytne priestor na prerobenie sa na novú súťaž,“ povedal Elms. „V stávke je to pre každého vysoké. Bude to veľmi sporné obdobie.”