Zacharovová radí Borellovi rozbiť si vlastné vajcia

MOSKVA – Hovorkyňa ruského ministerstva Mária Zacharovová odporúčala Josepovi Borrelovi, že ak chce omeletu, aby si rozbil vlastné vajcia. 

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharová komentovala slová šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella o omelete, ktorú nemožno pripraviť „bez rozbitia vajec“, vyslovenú v súvislosti s diskusiou o sankciách proti Bielorusku. V utorok 8. júna 2021 Josep Borrell vo svojom vystúpení v Európskom parlamente uviedol, že Európska únia by mala naďalej vyvíjať tlak na bieloruské orgány a podporovať občiansku spoločnosť. “Mali by sme zamerať naše sankcie tak, aby sme ich zamerali na Lukašenka a jeho okolie, ale snažte sa vyhnúť (ovplyvňovaniu) bežných občanov. Omeletu však nemôžete pripraviť bez toho, aby ste si rozbili vajcia,” uviedol.

Mária Zacharovová reagovala: „Chcela by som odpovedať pánovi Josepovi Borrellovi: ak chce omeletu, nech si rozbije vlastné vajcia,“ povedala.
“Naši partneri v EÚ sa zjavne rozhodli, že sa budú vo všetkom riadiť pravidlom: cieľ ospravedlňuje prostriedky, keď je možné v prípade potreby upustiť od celej série zásad, ktoré sú EÚ tak drahé. To platí aj pre vedľajšie účinky sankcií proti Minsku.” , povedala Mária Zacharovová.

Josep Borrell Fontelles (1947) je španielsky politik, súčasný Podpredseda Európskej komisie a Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Počas svojej politickej kariéry zastával viaceré vysoké funkcie v Španielsku a inštitúciách Európskej únie.