V Kirzgizsku je chaos a neurčitosť štátnej moci

BIŠKEK – Nový predseda vlády Kirgizska Sadyr Žaparov oznámil, že prezident republiky Sooronbai Žanenekov môže čoskoro odstúpiť. Uvádza to tlačová agentúra Interfax

Prezident môže podľa neho napísať rezignačný list do dvoch až troch dní. Žaenbekov to povedal počas rozhovorov.

Žaparov tiež prezradil svoje plány ako predsedu vlády. Vyhlásil, že bude bojovať za zavedenie majoritného volebného systému s jednomandátovými poslancami.

Kirgizský parlament predtým schválil novú vládu na čele s Žaparovom. Všetci prítomní na schôdzi jednomyseľne hlasovali za zloženie kabinetu a ním navrhnutý program.

V Kirgizsku sa 4. októbra 2020 konali  parlamentné voľby. Zo 16 zúčastnených strán štyri prekonali volebnú bariéru. Výsledky oficiálneho hlasovania vyvolali masívne protesty. V Biškeku pokračovali strety celú noc. Demonštranti sa zmocnili budovy parlamentu, prepustili z väzenia bývalú hlavu štátu Almazbka Atambajeva a ďalších politikov.

Ústredná volebná komisia vyhlásila výsledky volieb za neplatné. Predseda vlády Kirgizska Kubatbek Boronov rezignoval. Vedúci predstavitelia opozičných strán vytvorili koordinačnú radu a do funkcie predsedu vlády nominovali bývalého zástupcu Sadyra Žaparova, ktorý bol prepustený z väzenia. 6. októbra 2020 parlament na mimoriadnom zasadaní schválil jeho kandidatúru, množstvo opozičných predstaviteľov však s týmto vymenovaním nesúhlasilo.