USA: plán na záchranu americkej ekonomiky

WASHINGTON –  Biely dom pripraví nový plán na záchranu americkej ekonomiky po pandémii koronavírusov v hodnote 1,8 bilióna dolárov. Informuje o tom The Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje.

Podľa účastníkov rozhovoru bude šéf americkej pokladnice Stephen Mnuchin diskutovať o návrhu stimulačného balíka s predsedníčkou Snemovne reprezentantov Kongresu Nancy Pelosi.

Americký prezident Donald Trump potvrdil diskusie o balíku opatrení na stimuláciu ekonomiky. Poradca Bieleho domu Larry Kudlow ďalej uviedol, že hlava štátu schválila stimulačné návrhy, ktoré by mali zahŕňať pomoc malým podnikom, leteckým spoločnostiam a domácnostiam.

Predtým sa americkej ekonomike predpovedal „tragický scenár“ z dôvodu rozhodnutia republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa ukončiť rokovania s lídrami Demokratickej strany o balíku finančných stimulov. Teraz bude pravdepodobne o poskytnutí štátnej podpory rozhodnuté až po prezidentských voľbách, ktoré sú naplánované na november 2020, ako aj po novom zvolaní Kongresu. Podľa agentúry Bloomberg sú najpravdepodobnejšími dátumami január – február 2021.

V marci americké orgány prijali prvý stimulačný balíček uprostred pandémie koronavírusu v hodnote 2 bilióny dolárov. Podľa plánu pôjdu peniaze na pomoc podnikom, podporu nemocníc a ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a vybavenie a spotrebný materiál. Finančné prostriedky boli navyše zaslané štátnym orgánom.