Arméni opúšťajú Nahorný Karabach, pália domy

STEPANEKERT –  Arméni, ktorí žili v Náhornom Karabachu a opúšťajú ho, si na pamiatku odnášajú kamene z kláštora  Dadivank. Ľudia podpaľujú svoje obydlia, aby sa nedostali rúk Azerbajdžancom.

Obyvatelia regiónov Náhorný Karabach, ktoré sa podľa dokumentu o prímerí a ukončenia bojov na území neuznanej republiky, dostanú pod kontrolu Azerbajdžanu, opúšťajú svoje domovy a hromadne odchádzajú.

Ľudia si na pamiatku brali kúsky kameňa z arménskeho kláštora Dadivank v Keľbadžare v obave, že sa už nikdy nevrátia. Ruskí mierotvorcovia, ktorí boli umiestnení na úpätí kopca, kde stojí kostolný komplex, vzali chrám pod ochranu. Arménska apoštolská cirkev 14. novembra informovala o znesvätení katedrály v meste Šuši (Šuša) azerbajdžanskou stranou. Arménska strana označila incident za „prejav intolerancie“.

V tejto súvislosti ruský prezident Vladimir Putin povedal azerbajdžanskému vodcovi Ilhamovi Alijevovi, že je dôležité zaistiť bezpečnosť a bežné cirkevné aktivity kresťanských cirkví a kláštorov v regiónoch neuznanej republiky, ktoré spadajú pod kontrolu Baku. Iľcham Alijev ubezpečil, že chrámy „budú štátom náležite chránené“ a kresťania ich budú môcť používať.