BBC: pandémia vírusu skončí budúcu zimu

LONDÝN – Zakladateľ nemeckej spoločnosti BioNTech spolu s americkým Pfizerom vyvinuli jednu z najsľubnejších vakcín proti koronavírusu. 

Uğur Şahin v rozhovore pre BBC uviedol, že do budúcej zimy pandémia Covid-19 skutočne skončí a život na planéte sa vráti do normálu.

Začiatkom tohto týždňa spoločnosti BioNtech a Pfizer oznámili, že vyvinuli vakcínu s 90% účinnosťou, čo potvrdili rozsiahle testy. Toto oznámenie mnohých povzbudilo.

V nedeľu v rozhovore pre BBC zakladateľ BioNTech Uğur Şahin uviedol, že vakcína prudko poklesne mieru vírusovej infekcie. Stane sa tak však až budúci rok v lete. Rovnako ako väčšina odborníkov, aj Shahin tvrdí, že nadchádzajúca zima nebude ľahká. “Zimné obdobie bude ťažké. V zime naša vakcína zatiaľ nebude mať vplyv na dynamiku infekcií. Ak pôjde všetko dobre, začneme s dodávkou tejto drogy koncom tohto roka alebo začiatkom budúceho roka,” uviedol Shahin.

Do apríla spoločnosť plánuje dodať 300 miliónov dávok vakcíny do všetkých krajín, ktoré si ju objednali.

Uğur Şahin sa narodil v meste Iskenderun v Turecku. Keď mal štyri roky, jeho rodina sa prisťahovala do Nemecka, kde jeho otec pracoval v automobilke Ford. Štúdium medicíny na univerzite v Kolíne nad Rýnom absolvoval v roku 1990 a na tej istej univerzite získal doktorát v roku 1993. Po 8 rokoch ročného pobytu v univerzitnej nemocnici v Sársku. V roku 2000 nastúpil na fakultu univerzity v Mainzi, kde sa v roku 2006 stal profesorom.