Bilióny hrivien: vypočítané zaznamenané straty infraštruktúry Ukrajiny počas vojny s Ruskom

KYJEV – Celkové ekonomické straty, ktoré vznikli počas vojny, dosahujú asi 600 miliárd dolárov, poznamenala Kyjevská ekonomická škola.

K 18. aprílu  2022 celková suma priamych zdokumentovaných strát na infraštruktúre, len na základe verejných zdrojov, dosiahla 84,8 miliardy USD, teda takmer 2,5 bilióna UAH.

Dokazuje to analýza, ktorú v rámci projektu Rusko zaplatí tímom Kyjevskej ekonomickej školy (KSE) s podporou Kancelárie prezidenta Ukrajiny, Ministerstva hospodárstva, Ministerstva pre Reintegrácia dočasne okupovaných území a ministerstvo infraštruktúry.

„Podľa všeobecných odhadov ministerstva hospodárstva a CSE celkové straty ukrajinskej ekonomiky v dôsledku vojny, berúc do úvahy priame straty kalkulované v tomto projekte, ako aj nepriame straty (pokles HDP, zastavenie investícií, odlev pracovnej sily, dodatočné výdavky na obranu a sociálnu podporu t e) sa pohybujú od 564 miliárd USD do 600 miliárd USD Najmä celková suma priamych zdokumentovaných strát na infraštruktúre, len na základe verejných zdrojov, dosiahla 84,8 miliárd USD, teda takmer 2,5 bilióna UAH,“ uvádza sa v správe.