Rozbieha sa lokálny ozbrojený konflikt medzi Tadžikistanom a Kirgizskom kvôli vode vo Fergane

BIŠKEK – Streľba na hranici medzi Kirgizskom a Tadžikistanom pokračuje. Informovala o tom v piatok 30. apríla agentúra 24kg s odvolaním sa na riaditeľstvo pre vnútorné záležitosti v kirgizskom regióne Batken.

Príčinou konfliktu je zavlažovanie. Jedna krajina nechce dať druhej vodu. Podobné spory má Tadžikistan s Uzbekistanom. Tento konflikt sa rozhorel v údolí Fergana. Ľudia, ktorí tam rozdeľujú vodu majú väčšiu moc ako prezidenti krajín. Do konfliktu zasahujú aj dopravcovia drog na ceste z Afganistanu do Európy.

Prestrelka trvala v oblasti Leilek asi hodinu. Medzi zranenými sú aj policajti. Agentúra tiež píše, že sociálne médiá informujú o obsadení dedín v Kirgizsku občanmi Tadžikistanu. Ministerstvo vnútra tieto informácie nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo.

Včera 29. apríla 2021 šéfovia ministerstiev  zahraničných vecí oboch krajín vyzvali obe strany, aby nepodľahli provokáciám určitých deštruktívnych síl.

Pripomeňme, že podobný incident sa udial 28. apríla po tom, čo tadžická strana začala inštalovať CCTV kamery na elektrický stĺp blízko vodného distribučného bodu Golovnaya v obci Kok-Tash v oblasti Batken. Miestni obyvatelia požadovali odstránenie zariadenia. Slovná prestrelka sa zmenila na fyzickú. Ľudia začali po seba hádzať kamene. Potom sa začalo strieľať.

Lekársku pomoc vyhľadalo celkovo tridsaťjeden obetí. Jedna osoba zahynula.