Čo je to mafia, ako vznikla a ako funguje vo svete

Mafia je typ syndikátu organizovaného zločinu, ktorého primárnou činnosťou je vydieranie prostredníctvom ochrany, rozhodovania sporov medzi zločincami,  sprostredkovanie a vymáhanie nezákonných dohôd a obchodov. Mafiáni sa často venujú sekundárnym činnostiam, ako sú hazardné hry, sprostredkovanie pôžičiek, obchodovanie s drogami, prostitúcia a podvody.

V súčasnosti je „Ndrangheta pochádzajúca z juhotalianskeho regiónu Kalábria všeobecne považovaná za najbohatšiu a najsilnejšiu mafiu na svete.

Pojem „mafia“ sa pôvodne vzťahoval iba na sicílsku mafiu a pochádza zo Sicílie. Odvtedy sa rozšíril o ďalšie organizácie s podobnými metódami a účelom, napríklad „ruská mafia“ alebo „japonská mafia“. Termín je používaný neformálne v tlači a verejnosti; samotné zločinecké organizácie majú svoje vlastné pojmy, napríklad sicílska mafia a príbuzná taliansko-americká mafia označujú svoje organizácie ako „Cosa Nostra“; „japonská mafia“ si hovorí „Gokudo“, ale viac je známa ako ako „Yakuza“, verejnosť a skupiny „ruskej mafie“ si často hovoria „Bratva“.

Ak sa výraz „mafia“ alebo „maffia“ používa samostatne a bez kvalifikácie, obvykle sa jedná o sicílsku mafiu alebo americkú mafiu a niekedy všeobecne o taliansky organizovaný zločin ako napríklad Camorra, Ndrangheta atď.

Slovo mafia pochádza od sicílskeho prídavného mena mafiusu, čo v hrubom preklade znamená „naparovanie sa“, ale dá sa preložiť aj ako „smelosť“ alebo „bravado“. V súvislosti s mužom označoval mafiusu (taliansky mafioso) v 19. storočí na Sicílii slovo „nebojácny“, „podnikavý“ a „hrdý“, podľa vedca Diega Gambettu. V súvislosti so asociuje aj so ženou, ženské prídavné meno mafiusa znamená „krásna“ alebo „atraktívna“.

Asociácia slova medzi verejnosťou a zločineckou tajnou spoločnosťou bola možno inšpirovaná hrou z roku 1863 I mafiusi di la Vicaria (Gafiosi z Vicaria), ktorú vypracovali Giuseppe Rizzotto a Gaspare Mosca. V hre sa nikdy nespomínajú slová mafia a mafiusi. Hra je o väzenskom gangu v Palerme s vlastnosťami podobnými mafii: šéf, iniciačný rituál a reči o „umirtà“ omertà alebo kódex mlčania a „pizzu“ (kód vydieračských peňazí. Hra mala veľký úspech po celú dobu Taliansko. Krátko nato sa v prvých správach talianskeho štátu o tomto fenoméne začalo objavovať použitie výrazu „mafia“. Toto slovo sa prvýkrát oficiálne objavilo v roku 1865 v správe prefekta Palerma Filippa Antonia Gualteria.

Pojem „mafia“ nikdy oficiálne nepoužívali sicílski mafiosi, ktorí svoju organizáciu uprednostňujú ako „Cosa Nostra“. Označenie však môžu dostať iné zločinecké skupiny v porovnaní so skupinami a rodinami, ktoré tvoria sicílsku mafiu. Giovanni Falcone, anti-mafiánsky sudca zavraždený sicílskou mafiou v roku 1992, namietal proti kombinovaniu pojmu „mafia“ s organizovaným zločinom všeobecne:

Zatiaľ čo v časoch, keď sa ľudia zdráhali vysloviť slovo „mafia“, … dnes ľudia zašli tak ďaleko opačným smerom, že sa z toho stal nadmerne používaný výraz … Už nie som ochotný akceptovať zvyk rozprávať mafie v deskriptívnom a inkluzívnom zmysle, ktorý umožňuje zhromaždiť javy, ktoré skutočne súvisia s oblasťou organizovaného zločinu, ale ktoré majú s mafiou spoločné len málo alebo nič.