IĽP upozorňuje na homofóbiu a antisemitizmus

Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí streľby v Bratislave. Včera večer pred LGBT podnikom na Zámockej ulici muž, ktorého neskôr polícia našla mŕtveho, zastrelil 2 ľudí.
Niekoľko hodín pred tým na internete zverejnil “manifest proti židom a LGBT”.
Zodpovednosť na tomto hroznom útoku a zabití dvoch ľudí iba kvôli ich sexuálnej orientácii nesú aj tí a tie, ktoré šírili a podporovali homofóbiu a antisemitizmus. Spomeňme si iba na to, čomu sme čelili vo verejnom priestore v nedávnej dobe. Len pred pár dňami parlament odmietol šialený návrh zakazujúci vyvesovanie dúhových vlajok na verejných budovách. Koľko zbytočnej nenávisti to spôsobilo? Ako rozprávajú o LGBT menšine politici a političky? Každoročne kvôli tomu organizujeme anketu Homofób roka.
Antisemitizmus zasa podporuje jeho relativizácia a spochybňovanie holokaustu ako to predvádza bývalý premiér a súčasný minister financii vo svojich egotripoch. Rovnako aj hojné a absolútne neakceptovateľné porovnávanie protipandemických opatrení s perzekúciou židov počas 2. svetovej vojny alebo prirovnávanie očkovania k označovaniu žltou hviezdou, ako to urobil predseda parlamentu (na oboch pánov sme podali trestné oznámenia).
Vyzývame všetkých predstaviteľov a predstaviteľky demokratických strán aby odsúdili homofóbiu a antisemitizmus vo všetkých formách a zdržiadavali sa takýchto prejavov. Zároveň, opakovane, žiadame aby homofóbne prejavy boli aj na Slovensku postavené mimo zákon, tak ako je rasizmus a xenofóbia a aby prejavy antisemitizmu boli dôsledne vyšetrované a stíhané. Dlhodobo sme upozorňovali, že takéto prejavy vedú k násiliu, dnes vieme, že aj k stratám ľudských životov. Ak s tým niečo neurobíme bude sa to opakovať!
Inštitút ľudských práv