Verejné odsúdenie nenávisti voči komunite LGTB

Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko privítali účasť vrcholných predstaviteľov štátu a mnohých poslancov a poslankýň na Pochode za odsúdenie nenávisti voči LGBT menšine, ktorý sa uskutočnil v piatok v Bratislave.

Na smútočnom pochode sa zúčastnili prezidentka Zuzana Čaputová, predseda vlády Eduard Heger aj minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Počet účastníkov podľa niektorých odhadov presiahol 15 000 osôb.

“Prejaviť ľútosť a odsúdiť tento ohavný čin je síce chvályhodné, no zo strany predstaviteľov štátnej moci nedostatočné. Predstavitelia a predstaviteľky demokratických strán by sa čo najskôr mali stretnúť a vypracovať plán konkrétnych krokov ako takýmto udalostiam v budúcnosti predchádzať. V prvom rade je potrebné postaviť mimo zákon prejavy homofóbie, tak ako je to už s xenofóbiou, rasizmom a antisemitizmom. Tieto následne efektívne vyšetrovať a dôsledne stíhať. Teda neostať len pri zmene zákona, ale investovať aj do dovzdelania relevantných zložiek polície a prokuratúry. Druhým krokom je uzákoniť možnosť partnerského spolužitia párov rovnakého pohlavia, aby štát jasne povedal, že aj týto ľudia sú rovnako hodnotní ako ktorýkoľvek iní občan alebo občianka. Na presnej forme teraz nezáleží, ide skôr o dôležitý  signál” uviedol riaditeľ Inštitútu ľudských práv a spoluzakladateľ Dúhového PRIDE Peter Weisenbacher.

Na piatkovom pochode vystúpila s príhovorom prezidentka Zuzana Čaputova a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka. Predseda Vlády Eduard Heger nevystúpil a uviedol, že sa podujatia zúčastnil iba ako občan.

“Demokratickí politici a političky by si mali sadnúť za stôl a diskutovať čo konkrétne môžu urobiť pre LGBT ľudí a proti rozmáhajúcej sa homofóbii. Napríklad na Úrade vlády, ak dokázal premiér Heger v piatok držať dúhovú vlajočku, tak zorganizovať takéto stretnutie by bol logický ďalší krok. Už aj človek ako poslanec Gyimesi dnes hovorí, že by nejakú právnu úpravu spolužitia párov rovnakého pohlavia obsahujúcu oficiálne veci ako dedenie a zdravotnú starostlivosť akceptoval. Nie je teda na čo čakať. Na prázdne gestá a nepriechodné návrhy už nemáme čas. Vyzývame politikov, v prvom rade Vládu, lebo je to primárne jej zodpovednosť, aby konali. Od zajtra sa ich budeme pýtať kedy a čo spravia” povedala Zuzana Slamená, koordinátorka organizácie Dúhové Slovensko.

Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko sa problematike homofóbie venujú dlhodobo. Tento rok usporiadali už desiaty ročník ankety o anti-cenu Homofób roka, ktorej cieľom je upozorniť na nebezpečenstvo, ktoré predstavujú homofóbne výroky verejne činných osôb. IĽP takisto opakovane vydal príručku o homofóbii a LGBT právach pre stredné školy na Slovensku Dve/Dvaja.