Klimatický model hovorí, že nadchádzajúca zima v Európe bude mierna, vyžiada si menej palív

Prognóza  Copernicus predpovedá vyššiu pravdepodobnosť miernych teplôt

Európania a ľudia žijúci na východnom pobreží USA zažijú túto zimu skôr mierne teploty ako silné mrazy, čím sa otupia negatívne účinky akýchkoľvek potenciálnych obmedzení spotreby paliva na vykurovanie v čase, keď ceny energií prudko rastú.

Vedci zo služby Copernicus Climate Change Service, ktorá vo štvrtok aktualizovala svoju sezónnu predpoveď, uviedli, že teploty budú počas vrcholnej vykurovacej sezóny od decembra do februára pravdepodobne výrazne nad normálom.

Abnormálne vysoké teploty by mohli znížiť dopyt po zemnom plyne, ktorý sa európske krajiny ponáhľajú nakupovať na uskladnenie. Vojenský konflikt Ruska s Ukrajinou vytlačil ceny pohonných hmôt na rekordne vysoké hodnoty, čo viedlo ku kríze životných nákladov v regióne.

Vedci tvrdia, že existuje 50-60% šanca, že Spojené kráľovstvo, veľká časť pobrežia Stredozemného mora a časti strednej Európy zažijú výrazne nadpriemerné teploty. Zvyšok kontinentu má 40–50 % šancu, že bude výrazne nad historickými priemermi.

Kopernikov model kombinuje údaje od vedcov z Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska a USA. Program Európskej únie využíva miliardy meraní zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc pre svoje mesačné a sezónne predpovede.

Predpoveď na miernu zimu však medzi meteorológmi nie je univerzálna. Americký komerčný prognostik Commodity Weather Group sa domnieva, že európska zima bude pravdepodobne chladnejšia ako minulý rok a o niečo chladnejšia, než je 10-ročný priemer, merané v dennostupňoch vykurovania.

Toto je spôsob, ako použiť teplotu na meranie potreby energie, pričom vyššie hodnoty odrážajú chladnejšie podmienky a viac paliva sa spáli na vykurovanie.

У