Kto je kto: americký sociológ Bernard Reuben Berelson, spoluautor metódy obsahovej analýzy
Bernard Reuben Berelson (1912–1979) bol americký behaviorálny vedec , známy svojou prácou v oblasti komunikácie a masmédií.
Bol popredným zástancom širokej myšlienky „behaviorálnych vied“, oblasti, ktorú považoval za oblasť zahŕňajúcu oblasti, ako je verejná mienka . V kapitole knihy Robert M. Eisinger,aThe Evolution of Presidential Polling (2003) s názvom 14 Voting (1954) vyslovil to, čo sa stalo známym ako Berelsonov paradox o demokracii : zatiaľ čo klasické teórie jeho úspechu predpokladajú, že voliči sa zaviazali k záujmu o verejný život, toto nekorešponduje s praktickou politikou, zatiaľ čo systém sám funguje. Je jedným zo spoluautorov metódy obsahovej analýzy.
Bernard Berelson napísal zhrnutie s názvom Veľká debata o kultúrnej demokracii o konfrontácii medzi teoretikmi masovej spoločnosti a výskumníkmi pre mediálny priemysel. Vedec tvrdil, že rozuzlenie diskusie bolo jednoduché: stačí počúvať výskumníkov masovej komunikácie, ako je on, keď vytvárajú užitočné odpovede na otázky, ktoré nastolili iní.
Narodil sa v Spokane, Washington , vyštudoval angličtinu na Whitman College , ktorú ukončil v roku 1934. V roku 1936 získal titul knižničnej vedy na Washingtonskej univerzite a v roku 1937 magisterský titul z angličtiny. Doktorát ukončil na Graduate Library School na University of Chicago ho v roku 1941 pod vplyvom Douglasa Waplesa priviedla do oblasti verejnej mienky. V roku 1944 začal pracovať v aplikovanom sociálnom výskume na Kolumbijskej univerzite . Berelson sa vrátil do Chicaga v roku 1946 a v roku 1952 sa stal vedúcim Centra pre pokročilé štúdie behaviorálnych vied, ktoré založila Fordova nadácia a Stanfordská univerzita . V roku 1957 sa presťahoval späť do Chicaga a potom v roku 1960 do Kolumbie.
Bernard Berelson bol zvolený za člena Americkej akadémie umení a vied v roku 1962. V tom istom roku vstúpil do Populačnej rady a nakoniec sa stal jej prezidentom.