ÚVK: predbežné výsledky volieb v Kazachstane

NURSULTAN – Podľa tajomníčky Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Kazašskej republiky Sabily Mustafinovej sa podľa predbežného sčítania hlasov do dolnej komory Parlamentu Kazašskej republiky, teda Mažilisu dostanú len tri strany.

Strana „Nur Otan“ získala 71,09%; Demokratická strana Kazachstanu „Ak Žol“ získala 10,95%; Ľudová strana Kazachstanu získala 9,10%; Ľudová demokratická strana „Auyl“ získala 5,29%; strana Adal získala 3,57%.

Je potrebné pripomenúť, že pre to, aby sa politické strany dostali do parlamentu, musia prekonať 7% hranicu. V Kazachstane je 12 miliónov oprávnených voličov. Účasť na voľbách dosiahla 63 %.

Medzinárodní pozorovatelia volieb, vrátane pozorovateľov z OBSE, zaznamenali vysokú efektívnosť organizácie volebného procesu, a to aj v kontexte COVID-19. Ústredná volebná komisia Kazašskej republiky zabezpečila dodržanie všetkých hygienických pravidiel.

Veľký počet mladých ľudí medzi kandidátmi a vysokú úroveň vzdelania a odbornej prípravy mladých Kazachstančanov zaznamenal medzinárodný pozorovateľ, poslanec Európskeho parlamentu Fulvio Martusciello, zo skupiny  Ľudových strán, alebo kresťanských demokratov, presnejšie zo strany Forza Italia.

Pozorovatelia OBSE poďakovali orgánom a ÚVK za vynikajúcu spoluprácu s misiou a vyjadrili nádej, že odporúčania budú prijaté.  Spomedzi zlepšení zaznamenaných v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami sa zaznamenali zlepšenia v zabezpečení volebného práva pre ľudí so zdravotným postihnutím.

“Vo Francúzsku sa mali v marci konať regionálne voľby, ale, bohužiaľ, boli odložené kvôli pandémii. Naša vláda, žiaľ, nemôže dodržiavať hygienické a epidemiologické normy, ako to bolo v Kazachstane. Po návrate do Francúzska poviem,” svojim krajanom, že voľby v Kazachstane sa konali v súlade so všetkými medzinárodnými normami, v plnom súlade s demokratickými zásadami a požiadavkami, “ uviedol Jean-Lin Lacapelle, francúzsky europoslanec zo skupiny poslancov politických strán Identity a demokracie, z francúzskej strany Národný front.

Pozorovatelia OBSE, ktorí pripustili, že počas volieb nesledovali veľa volebných miestností, tiež upozornili na existenciu oblastí, v ktorých je stále potrebné ďalšie zlepšovanie, najmä pokiaľ ide o zabezpečenie väčšieho politického pluralizmu, zabezpečenie práv na slobodu prejavu

Pamätník obetiam politických represálií, ženám v tábore systému GULAG z tábora ALŽIR – Akmolinský tábor žien zradcov vlasti, neďaleko hlavného mesta Nursultan.

Napriek miernej kritike ktorá odznela, bola atmosféra tlačovej konferencie misie OBSE konštruktívna.  Veľa sa hovorilo o tom, že všetky štáty OBSE by mali vždy pracovať na zlepšení svojich postupov a posilnení demokratických tradícií.

Viacerí medzinárodní pozorovatelia na brífingoch pozitívne hodnotili to, že vo voľbách bolo podmienkou registrácie zoznamu kandidátov politických strán, dodržanie 30-percentných kvót pre ženy a mládež.

Vedúci krátkodobej pozorovateľskej misie OBSE Christian Vigenin, bývalý minister zahraničných vecí Bulharska, poukázal na dôležitosť nielen dodržiavania týchto kvót v zostavených zoznamoch strán v zoznamoch kandidátov. Tieto kvóty sa dodržia aj medzi poslancami, ktorí budú pracovať v parlamente.

Misia OBSE pozorovala iba 13 zo 17 regiónov Kazachstanu a v deň volieb mohla voľby sledovať na 90 volebných miestnostiach. V krajine bolo celkom 10 060 volebných miestností.

Okrem poslancov dolnej komory Parlamentu Kazachstanskej republiky, teda Mažilisu sa volili aj poslanci regionálnych parlamentov orgánov miestnej samosprávy. Tí v nich pracujú dobrovoľne a bez odmeny.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.