CoinDesk: bitcion po prudkom raste korigoval kurz

NEW YORK – Cena najpopulárnejšej kryptomeny na svete – bitcoinu – sa zrútila. Svedčia o tom údaje z Coindesku.

Cena kryptomeny klesla o viac ako 11 percent, čo bolo 10. januára 2021 o 21:30 stredoerópskeho času asi 35-tisíc dolárov. Potom cena bitcoinu opäť vzrástla a prekročila hranicu 37-tisíc dolárov.

V piatok 8. januára 2021 kryptomena prvýkrát prekonala 41 000 dolárov a dosiahla nové historické maximum 41 057 dolárov.

V decembri vyšlo najavo, že sa na svete vyťažilo asi 19 miliónov bitcoinov a v roku 2021 ich počet dosiahne 21 miliónov. Dopyt však bude naďalej prevyšovať ponuku a v budúcom roku bude kryptomena naďalej rásť v cene. Zároveň sa navždy stratí od troch do päť miliónov bitcoinov kvôli zabudnutým heslám alebo poškodeniu ťažobného zariadenia.

Bitcoin je nezávislá internetová open-source kryptomena, ktorou sa dá platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej P2P siete. Jedinečnosť Bitcoinu je jeho úplná decentralizácia. Je zámerne navrhnutá tak, aby nikto, vrátane jej autorov, záujmových skupín alebo vlád, nevedel menu nijako umelo ovplyvňovať, falšovať, aby vôbec nebolo možné zhabať Bitcoin účty, kontrolovať tok peňazí alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje nijaký centrálny bod, ani nikto, kto by vedel o sieti rozhodovať. Bitcoin je deflačná mena. Celkové množstvo peňazí je konečné a je dopredu známe a jeho uvoľňovanie do obehu sa definuje iba matematickými zákonmi. V sieti prebiehajú platby za minimálne alebo nulové náklady.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.