Stratég Morgan Stanley: „Úverová kríza sa začala“

NEW YORK – Banky sprísňujú požičiavanie najviac v histórii

Úverová kríza spôsobená kolapsom Silicon Valley Bank sa podľa hlavného stratéga pre akcie Morgan Stanley Mikea Wilsona začala a údaje ukazujú jasné sprísnenie úverových štandardov zo strany bánk.

V nedeľnej poznámke stratég Morgan Stanley uviedol, že za posledné dva týždne bol zaznamenaný najprudší pokles poskytovania úverov, keďže banky sa snažia kompenzovať závratné tempo odlevu vkladov, ktoré sa zrýchlilo v mesiaci nasledujúcom po páde SVB.

“Údaje naznačujú, že sa začala úverová kríza,” uviedol Wilson v poznámke a dodal, že vklady v hodnote 1 bilióna dolárov boli stiahnuté z amerických bánk, odkedy Federálny rezervný systém pred rokom začal zvyšovať sadzby.

Ďalšia ilustrácia úverovej krízy pochádza z najnovšieho prieskumu o poskytovaní úverov pre malé podniky, ktorý minulý týždeň ukázal, že dostupnosť úverov je najnižšia za posledných 20 rokov, spolu s najvyššími úrokovými sadzbami za posledných 15 rokov.

To znepokojuje americkú ekonomiku a trhy, ktoré už utrpeli po tom, čo Fed spustil agresívnu kampaň na zvýšenie úrokových sadzieb a zníženie inflácie.

Prísnejšie finančné podmienky by mohli tento rok zvýšiť riziko recesie v ekonomike, keďže podniky aj domácnosti majú problém získať úver.

Záplava bankrotov bánk a následná úverová kríza posilňujú Wilsonov názor, že akcie budú tento rok bojovať.

Wilson predtým predpovedal 20% pokles indexu S&P 500 v roku 2023, keďže zisky podnikov klesnú, pričom tento rok pravdepodobne dôjde k najhoršiemu poklesu podnikových ziskov od recesie v roku 2008.

Poznamenáva, že stabilitu popredných akciových indexov po incidente SVB netreba brať ako znamenie, že je všetko v poriadku. Je to skôr indikátor toho, že akciám hrozí náhly pokles, podobne ako to bolo v marci pri akciách s nízkou kapitalizáciou a bankových akciách.