Voľby v Kazachstane vyhrala strana Nur Otan

NUR SULTAN – Podľa výskumu verejnej mienky typu exit poll, ktorý robil ústav Verejná mienka, do kazašského parlamentu by sa mali dostať len tri politické strany. Prah pre získanie mandátov je  7% hlasov. 

Podľa riaditeľky výskumného ústavu Ainury Mažitovej získala strana Nur Otan 71,97% hlasov. Ľudová demokratická vlastenecká strana „Auyl“ získala podľa výsledkov prieskumu Exit 5,75% hlasov. Spomedzi voličov 3,07% hlasovalo za stranu „ADAL“. Demokratická strana Kazachstanu „Ak  Žol“ získala 10,18% hlasov. Ľudová strana Kazachstanu získala 9,03% hlasov.

Pripomeňme, že parlamentných volieb sa zúčastnilo 5 politických strán registrovaných v krajine, a to Ľudová demokratická vlastenecká strana „Auyl“, strana Nur Otan, politická strana ADAL, Demokratická strana Kazachstan „Ak Žol“, „Ľudová strana Kazachstan“. Tieto strany nominovali svojich kandidátov na miestnych orgánov samosprávy, teda maslichátov  na všetkých úrovniach. Do dolnej komory, teda Mažlisu kandidovalo celkovo 312 kandidátov z 5 strán, vrátane: 19 z Ľudovodemokratickej vlasteneckej strany „Auyl“; 126 zo strany Nur Otan; 16 z politickej strany ADAL; 38 z Demokratickej strany Ak Žol v Kazachstane a 113 z Ľudovej strany v Kazachstanu.