Kyjev: Off Shore 95 o daňových rajoch prezidenta

KYJEV – Ukrajinskú novinári natočili film Off Shore 95 s podtitulom Tajomstvá podnikania prezidenta Zelenského.

Na základe listín Pandora Papers, čo sú doklady o založení firiem a finančných prevodov v daňových rajoch  rekonštruovali ako Volodymyr Zelenskiy a skupina tvorcov Kvartál 95 (Štvrť 95) kam dostával peniaze. Kam? Do daňových rajoch. V súvislosti s daňovými rajomi sa spomínajú priatelia ruského prezidenta Vladimír Pautina.

Peniaze prúdili do daňových rajov. To znamená, že firma prezidenta istú časť daní neplatila v Kyjeve Premiéra filmu minulý rok v Kyjeve nebola.  Štvrť je v meste Krivoj Roh, kde je rovnomenné námestie. Prezident Ukrajiny tu absolvoval strednú školu číslo 95.

Producentská firma prezidenta Volodomyra Zelenského predávala programy televíznemu kanálu 1 + 1, ktorý kontroluje skupina Ihora Kolomojskeho.

Filmový dokument hovorí o tom ako poslednú platbu ako doplnenie kapitálu 41 mil. USD zaplatila Privat Banka. V tom čase bol jej vlastníkom Ihor Kolomojskiy. Privat banka pre tým ako takmer zbankrotovala previedla do USA peniaze. Za tie si Igor Kolomoyskij kúpil nehnuteľnosti a podniky v USA. Vyšetruje ho FBI. Prevod peňazí vkladateľov banky do zahraničia sa môže považovať za pranie špinavých peňazí.  To je legalizácia peňazí pochádzajúcej z trestnej činnosti.  Vo filme sa k danej transakcii vyšetrujúce orgány nevyjadrili. Bývalý partner Volodymyra Zelenského tvrdí, že prezident by nemal mať podiel v obchodnej firme. Prezident Ukrajiny si za peniaze za televízne programy kúpil nehnuteľnosť v Londýne.

Kvartal 95 Studio (ukrajinsky: Стýдія «Квартáл-95»; rusky: Стýдия «Квартáл-95») je verejná televízna zábavná produkčná spoločnosť, ktorá pôsobí na Ukrajine od roku 2003. Spoločnosť založil prezidenta jeho niektorí jeho kamaráti zo školy. Spoločnosť produkuje zvukový a vizuálny obsah (ako sú filmy, televízne seriály a formáty) v ruštine a ukrajinčine a organizuje koncerty.

V apríli 2019 bolo hlásené, že FBI vyšetruje Kolomojského v súvislosti s finančnými zločinmi, do ktorých boli zapletení Bogolyubov, obchodník Krivyi Rih Vadim Shulman a Mordechai „Motti“ Korf z Floridy vo vzťahu ku Kolomojskému oceliarskym holdingom v Západnej Virgínii a severnom Ohiu v Spojených štátoch a jeho ťažbe. záujmy v Ghane a Austrálii. Právne podania od amerických prokurátorov v roku 2019 podrobne opísali, ako Kolomojskij využil svoju kontrolu nad najväčšou ukrajinskou retailovou bankou PrivatBank na ukoristenie ohromujúcich súm od ukrajinských vkladateľov a prostredníctvom série fiktívnych spoločností a offshore účtov vytiahol peniaze z krajiny do USA.

V auguste 2020 Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov amerických (DOJ) v južnom okrese Floridy (Miami) tvrdilo, že Kolomoyskyi, Boholiubov, Mordechai Korf a Uriel Lader spoločne získali množstvo nehnuteľností v rámci 5,5 miliardy dolárov Ponziho schémy ako „medzinárodná sprisahanie na pranie špinavých peňazí spreneverených a podvodne získaných od PrivatBank“, ktorá bola znárodnená v roku 2016, aby sa zabránilo kolapsu ukrajinského ekvivalentu FDIC v Spojených štátoch, a používanie „cyperskej pobočky PrivatBank… ako práčka na ukradnuté pôžičkové fondy. ”

V apríli 2021 bol Kolomojskému a jeho manželke a deťom zakázaný vstup do USA. Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických ho obvinilo, že svoj čas ako guvernér Dnepropetrovska korupčne využíva na osobné obohatenie. Bol “zapletený do korupčných činov, ktoré podkopali právny štát a vieru ukrajinskej verejnosti v demokratické inštitúcie a verejné procesy ich vlády, vrátane využívania svojho politického vplyvu a úradnej moci pre svoj osobný prospech. Vo svojom vyhlásení štátny tajomník Antony Blinken uviedol:
Aj keď je toto označenie založené na činoch počas jeho pôsobenia v úrade, chcem tiež vyjadriť znepokojenie nad súčasným a pokračujúcim úsilím Kolomojského podkopať demokratické procesy a inštitúcie Ukrajiny, ktoré predstavujú vážnu hrozbu pre jej budúcnosť.

V januári 2022 ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že podalo občiansku sťažnosť na prepadnutie veci proti Kolomoyskyimu na americkom okresnom súde pre južný okres Floridy s tvrdením, že „výnosy z predaja komerčných nehnuteľností v Dallase v Texase presahujú 6 miliónov dolárov. podliehajú prepadnutiu na základe porušenia federálnych zákonov o praní špinavých peňazí“. Išlo už o štvrtú takúto žalobu, ktorú ministerstvo spravodlivosti podalo v súvislosti s rovnakou údajnou trestnou činnosťou: praním peňazí nezákonne získaných od PrivatBank prostredníctvom mnohomiliónových investícií do nehnuteľností v USA.

Kvartal 95 Studio bolo založené v roku 2003 na základe tímu KVN Kvartal 95, ktorý je zase pomenovaný po 95. štvrti v meste Kryvyi Roh. Tím Kvartal 95 KVN bol založený v roku 1997, pričom jeho oficiálny debut sa konal v roku 1998 na festivale KVN v Soči. KVN (rusky: КВН, skratka Клуб весёлых и находчивых, Klub Vesyólykh i Nakhódchivykh alebo Ka-Ve-En, “Klub vtipných a vynaliezavých”) je ruská (a kde) medzinárodná televízna relácia humoru tímy (zvyčajne zložené z vysokoškolákov) súťažia tak, že dávajú vtipné odpovede na otázky a predvádzajú pripravené náčrty.

Štúdio, ako aj tím KVN vytvoril Volodymyr Zelenskyy, ktorý kandidoval v ukrajinských prezidentských voľbách v roku 2019 a bol zvolený za prezidenta Ukrajiny.

Podľa Zelenského je cieľom spoločnosti „urobiť svet lepším, láskavejším a radostnejším miestom pomocou nástrojov, ktoré máme, ktorými sú humor a kreativita“. Produkovala také populárne (na Ukrajine) predstavenia ako Vecherniy Kvartal (Štvrť večer), Svaty (The In-Laws) a Služobník ľudu. Služobník je názov politickej strany, ktorá má v súčasnosti väčšinu v parlamente.

Po Zelenského inaugurácii väčšina vedúcich predstaviteľov Kvartalu 95 vstúpila do Zelenského administratívy.  Jeden ako zástupca vedúceho prezidentskej administratívy Ukrajiny a druhý bol vymenovaný za zástupcu vedúceho ukrajinskej tajnej služby. Toho nedávno odvolali.

Prezident Volodymyr Zelenskiyj vydal nariadenie, ktorým Ihora Kolomoyskeho zbavil štátneho občianstva Ukrajiny.  Kolomojskij používa prezývku Benya (Беня), čo je odvolávka na neslávne známeho ukrajinského (a židovského) kriminálnika Beňu Krika, beletrizovaného v Odeseských rozprávkach Isaaca Babela (1948)). Kolomojského príležitostne volajú Bonifatsij, eponymná hviezda populárnej sovietskej rozprávky “Каникулы Бонифация”, Bonifácove prázdniny (Soyuzmultfilm 1965).

 

Film o daňových rajoch si môžete pozrieť. Je s anglickými titulkami.