Ukrajina: zastavená ropa teraz, kedysi zemný plyn

KYJEV / MOSKVA  – Ukrajinský podnik UkrTransNafta vrátil peniaze  ruskému podniku Transnefť za prepravu ropy. 

Bola pozastavená preprava ropy cez ropovod Družba cez územie Ukrajiny. Ruská spoločnosť uviedla, že ropu začne prepravovať  10. augusta 2022 o 15. 00 stredoeurópskeho času. Platbu za Ruskú federáciu zaplatí MOL Ten je vlastníkom rafinérie Slovnaft.

chyba sa stala v jednej z malých pobočiek bánk na území západnej Európy, ktorá spracovávala platbu za tranzit. Nepustila platbu z Gazprombank. Táto banka nie je na sankčnom zozname Európskej únie.

Ako už skôr informovala agentúra UNIAN, poradkyňa ministra energetiky Ukrajiny Olena Zerkal uviedla, že Budapešť využila ruskú vojnu proti Ukrajine a v skutočnosti sa uchýlila k vydieraniu EÚ. Ukrajina má však na Maďarsko svoju páku vplyvu – ropovod Družba.

Olena Zerkal 28. apríla 2022 poznamenala, že do Maďarska smeruje samostatná linka ropovodu Družba, s ktorou by sa „mohlo niečo stať“. “A podľa mňa by bolo veľmi vhodné, keby sa mu niečo stalo (ropovodu),” povedala.

Maďarské ministerstvo zahraničia označilo vyjadrenia Ukrajiny, že sa ropovodu „môže niečo stať“, za šokujúce, najmä na pozadí pomoci ukrajinským utečencom.

Na začiatku roku 1. januára 2006 cez Ukrajinu prestal prúdiť zemný plyn. Ukrajinská strana v roku 2006 odmietla podpísať akékoľvek zmluvy na dodávku plynu, 1. januára 2006 Gazprom prestal dodávať objemy plynu pre Ukrajinu do ukrajinskej GTS. Ukrajina však ťažbu plynu z GTS nezastavila a počas prvých dní roku 2006 vykonávala neoprávnenú ťažbu plynu, aby uspokojila svoje potreby.

Konflikt sa formálne skončil v noci z 3. na 4. januára podpísaním dokumentov, ktoré, súdiac podľa prvotných oficiálnych vyhlásení, uspokojili obe strany. Medzi Gazpromom a Naftogazom bola podpísaná dohoda o podmienkach dodávky ruského plynu na Ukrajinu prostredníctvom sprostredkovateľskej spoločnosti RosUkrEnergo a o podmienkach tranzitu ruského plynu do Európy cez Ukrajinu na obdobie piatich rokov.

V máji 2006 od firmy Jukos kúpila podiel v litovskej rafinérii Mažeikiu Nafta poľská firma PKN Orlen. Vtedy sa pokazila baltická vetva ropovodu Družba, ktorá prepravovala ruskú ropu do litovskej rafinérie. Za 15 rokov ju ešte neopravili.

Ropovod Družba. Prameň: WEF