Školstvo: vzdelávanie nie je nikdy zadarmo

 

RRATISLAVA – Kvalitné vzdelanie niečo stojí. Najlepšie svetové univerzity si často pýtajú školné v desiatkach tisíc eur za akademický rok.

Ale aj na tých, kde je štúdium zadarmo, treba počítať s výdavkami v stovkách eur mesačne. 54 768 amerických dolárov. Takéto je školné za rok štúdia na Harvarde – najlepšej univerzite sveta podľa renomovaného (tzv. šanghajského) rebríčka Academic Ranking of World Universities.

Ubytovanie a strava podľa dát univerzity stojí ďalších vyše 24-tisíc dolárov, zdravotné poistenie si vypýta vyše 5-tisíc. Po spočítaní aj ostatných položiek Harvard uvádza ročné náklady na úrovni viac ako 92-tisíc dolárov, v prepočte 90 163 eur.

Pre porovnanie, najlepšia technická univerzita na svete – Massachusetts Institute of Technology, si za semester pýta 27 755 USD, a ostatné náklady spojené so štúdiom sa môžu vyšplhať na desaťtisíce dolárov. Oveľa lacnejšie nie sú ani top univerzity vo Veľkej Británii Oxford a Cambridge. Preto je pre mnohých študentov oveľa reálnejšie smerovať na školy, kde je školné buď výrazne nižšie, alebo sa neplatí vôbec. Sem patrí napríklad parížska Sorbona, či Ludwig Maximilian Uni z Mníchova.

Zadarmo sú pre Slovákov aj školy v susednom Česku, ktoré majú často lepšie meno než tie domáce. Tak či onak, aj v ich prípade je potrebné počítať s nákladmi na život. Tie sú výrazne vyššie v bohatých krajinách Európy, než u susedov. Napríklad Sorbonna uvádza potrebné ročné náklady na život na
úrovni 10-tisíc eur, pri Ludwig Maximilian Uni Mníchov je to o tisícku menej, no ETH Zürich je s 20-  tísíc frankami (takmer 20 500 eur) až dvojnásobne finančne náročnejšia.Zadarmo nie je ani Česko. „Syn študuje na VÚT v Brne, za každú noc platí ubytovanie 107 Kč, treba počítať aj so stravou, nákladmi na cestovanie a podobne. Z rodinného rozpočtu si tak jeho štúdium vypýta pomaly päťsto eur mesačne,“ približuje Jozef, jeden z mnohých rodičov, ktorých deti študujú v Čechách a na Morave.

Na Slovensku sa podľa rôznych odhadov pohybujú výdavky jedného študenta vysokej školy najčastejšie v intervale 300 až 600 eur mesačne, závisí hlavne od ceny ubytovania a kde sa dieťa stravuje.

Pri ubytovaní na štátnom internáte a strave v školskej jedálni sa podľa odhadov dá zmestiť do 13 500 eur pri päťročnom štúdiu. Pri vyššom životnom štandarde treba počítať skôr so 400 eurami mesačne, čo znamená pri celom štúdiu náklad približne 18 000 eur. Ubytovanie na priváte a častejšie
stravovanie sa v reštauráciách tlačí túto sumu ešte viac nahor.