Uzbekistan: Šavkat Mirzijojev získal 87,1 % hlasov

Uzbekistanský prezident Šavkat Mirzijojev bol v nedeľu znovu zvolený 87,1 % hlasov.

Uviedla v pondelok tamojšia ústredná volebná komisia s odvolaním sa na predbežné výsledky. Na nedeľných voľbách sa zúčastnilo viac ako 15 miliónov voličov.

Na veľvyslanectve Uzbeckej republiky v Rakúsku volilo 236 občanov Uzbeckej republiky, ktorý bývajú v Rakúsku,  alebo na Slovensku.

Šavkat Mirzijojev , ktorý stojí na čele najľudnatejšej krajiny Strednej Ázie od roku 2016, vyhlásil predčasné voľby po zmene ústavy prostredníctvom referenda, ktoré zmenilo počet jeho mandátov a predĺžilo prezidentské obdobie z piatich na sedem rokov.

Vo veľkej miere sa očakávalo , že Šavkat Mirzijojev, ktorý kandidoval  proti trom prevažne neznámym kandidátom Ekologickej strany, Ľudovodemokratickej strany a Sociálnodemokratickej strany Adolat, získa väčšinu hlasov.

Mirzijojev predtým pôsobil ako predseda vlády za svojho predchodcu Islama Karimova a od nástupu k moci sa štylizoval ako reformátor, pričom sľuboval vytvorenie „Nového Uzbekistanu“.

Voľby na pôde Veľvyslanectva Uzbekistanu vo Viedni, kde volili občania žijúci v Rakúsku a na Slovensku.

Uskutočnil dlho očakávané reformy  , ktoré zjednodušili dane, odstránili prekážky pre podniky a umožnili mnohým riešiť svoje byrokratické problémy prostredníctvom petícií na prezidentskej webovej stránke.

Mimovládne organizácie tvrdia, že za Mirziyojeva sa lepšie darilo aj ľudským právam. Skončil nútené práce na bavlníkových poliach v krajine a prepustil politických väzňov uväznených počas Karimovovej dlhej vlády.

Mirzijojevova kampaň za znovuzvolenie sa zamerala na ekonomiku a vzdelávanie. Povedal, že jeho cieľom je v blízkej budúcnosti zdvojnásobiť hrubý domáci produkt (HDP) krajiny na 160 miliárd dolárov.

Podobne ako ostatné štáty Strednej Ázie, aj Uzbekistan sa snaží minimalizovať vedľajšie škody spôsobené západnými sankciami uvalenými na jeho tradičného obchodného partnera Rusko v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Uzbekistan, ktorý bol kedysi exportérom energie, teraz spotrebúva viac ropy a plynu, ako vyprodukuje, a nakupuje ruské uhľovodíky, teda profituje z toho, že Moskva presmerovala export energetických nosičov zo Západu na iné trhy.

Pán veľvyslanec Uzbekistanu v Rakúsku Abat Fayzullaev a tím diplomatov pred začiatkom volieb.