Šanghaj najdrahšie mesto sveta v roku 2020

PEKNING – Čínsky Šanghaj bol v roku 2020 na vrchole rebríčka najdrahších miest sveta, keď porazil Tokio a odsunul na tretie miesto svojho bývalého lídra Hongkong.

Toto sú údaje zo správy bankovej spoločnosti Julius Baer o svetovom blahobyte. Ceny v USA boli zároveň po uzamknutí a páde dolára najdostupnejšie.

Spomedzi oblastí sveta Julius Baer označil Áziu za najdrahšiu. Jedným z dôvodov úspechu východných krajín bolo rýchle ekonomické oživenie po pandémii. Spoločnosť tvrdí, že „COVID-19 sa nestal epidémiou“ v bohatých ázijských štátoch, na rozdiel od USA a Európy. Šanghaj sa stal najdrahším mestom, pretože ceny v roku 2020 vzrástli o šesť percent, zatiaľ čo v Hongkongu sa nezmenili. V Šanghaji nastala „skutočná anomália“: letenky biznis triedy sa zvýšili o 82 percent a ceny za hotelové izby – o 15 percent.

Správa analyzuje index spotrebiteľských cien pre 20 luxusných tovarov obľúbených u bohatých ľudí v 25 mestách po celom svete. V posledných rokoch sa móda pre zdravý životný štýl rozšírila po celom svete, takže autori štúdie 2021 nahradili niektoré z hodnotiacich kritérií. Osobných trénerov, svadobné hostiny, botox a klavíry nahradili bicykle, bežecké pásy, zdravotné poistenie a spotrebiče. Medzi najbohatšie mestá patrí aj Monako, Taipei, Zürich, Paríž, Londýn, Singapur a New York.

Koronavírus urobil bohatých podnikateľov ešte bohatšími. Podmienky boli obzvlášť priaznivé pre technologický priemysel – svet sa stal online a ľudia začali používať internet takmer na akýkoľvek účel, od učenia cez nakupovanie a komunikáciu. Celosvetové ceny luxusného životného štýlu však vzrástli len o jedno percento, pretože bohatí sa čoraz častejšie obracajú na vedomú spotrebu. Odborníci sa domnievajú, že tento trend povedie výrobcov k spravodlivejším cenám.