USA: zdaňovanie obchodov s kryptomenami

WASHINGTON – Americká vláda oznámila, že čoskoro oznámi pravidlá zdaňovania transakcií kryptomenou.

Toto oznámenie nespokojných obchodníkov, ale z dlhodobého hľadiska by nové predpisy mohli posilniť systém obchodovania s digitálnymi peniazmi, píše Bloomberg.

Obyvatelia USA sú povinní platiť daň z príjmu zo všetkých ziskov, ale mnoho kryptoinvestorov túto povinnosť ignoruje. US Internal Revenue Service (IRS) už niekoľko rokov upozorňuje Američanov na potrebu deklarovať zisky z transakcií s kryptomenami. Teraz však ministerstvo uviedlo, že kontrola tohto trhu je jeho najvyššou prioritou a dane sa stanú povinnými. IRS uviedlo, že bude požadovať, aby krypto brokeri zverejnili detaily transakcií v hodnote viac ako 10 000 dolárov.

Pre obchodníkov, ktorí chcú dodržať zákony, však môže byť náročné sledovať ich dlh. Burzoví makléri sú už povinní posielať klientom daňové formuláre, ale kryptoburzy zostávajú „mimo radaru“. Aj keď firmy chcú pomôcť investorom pri platení daní, nechápu, ako dodržiavať súčasnú legislatívu. Niektorí obchodníci používajú na určenie svojho dlhu špeciálne služby. “Väčšina [držiteľov digitálnych peňazí] bude ťažiť zo služby sledovania, ktorá pomáha s daňami,” povedal bankár a kryptoinvestor Andrew Johnson. “Myslím si, že toto [nové pravidlá] stojí za to ručne nesledovať všetky obchody, ktoré som urobil, pretože tento proces môže trvať hodiny alebo dni,” dodal.

Burzy s kryptomenami a ďalší účastníci trhu nie sú šťastní, že americký senát zavádza nové pravidlá bez toho, aby sa s nimi najskôr poradil. Tí, ktorí sú zapojení do tohto odvetvia, nevedia predpovedať, aké budú dôsledky inovácie. Tieto pravidlá môžu prilákať viac investorov a znížiť atraktivitu kryptomeny, čím sa zničí aura tolerancie.

Advokát Seward a Kissel Brett Kotler verí, že burzy a fintech spoločnosti budú určite musieť vynakladať peniaze na aktualizáciu svojich systémov vykazovania, ale tieto opatrenia zlepšia služby zákazníkom. Navyše je teraz pre obchodníkov ťažké premeniť svoje digitálne aktíva na legitímne bohatstvo, pretože transakcie vo vesmíre kryptomien zostávajú skryté. “Kryptomena je skutočne zábavná párty, ale už je neskoro a niektorí ľudia sa začínajú pozerať na hodinky s myšlienkami na zajtrajšok,” povedal Michael Bailey z poradenskej firmy FBB Capital Partners. Zodpovednosť za transakcie môže tiež prispieť k medzinárodnému rastu trhu. Digitálne peniaze potrebujú reguláciu, aby sa mohli v ekonomike širšie uplatniť.

Americká vláda očakáva, že dane z transakcií s kryptomenami prinesú do federálneho rozpočtu zhruba 28 miliárd dolárov. Táto suma sa už stala súčasťou nového vládneho balíka vo výške 550 miliárd dolárov, ktorý bude použitý na rozvoj infraštruktúry.

V USA, rovnako ako v mnohých krajinách, stále neexistuje jasná legislatívna úprava týkajúca sa trhu s digitálnymi peniazmi. Najnovšie nariadenie vyšlo v roku 2014 a definuje ich ako aktíva, nie meny. Zisk z transakcií s kryptomenami je teraz klasifikovaný ako kapitálové zisky (pre tých, ktorí nakupujú tovar) alebo obchodné príjmy (pre ťažiarov). Preto je pre obchodníkov tak ťažké porozumieť zložitosti zdaňovania.