Rusko výskum pekla a podstaty zla 9 800 EUR

MOSKVA – Filozof Igor Gasparov nazval „absolútne legálne“ výdavky Filozofického ústavu Ruskej akadémie vied (RAV) na štúdium zla a pekla.

Filozofický ústav RAV zaplatil za výskum problematiky pekla a zla 742 000 rubľov. To je približne 9 800 euro. Zhotoviteľom sa stal Igor Gasparov, zamestnanec Vysokej školy ekonomickej, vedeckej univerzity PhD. filozofie. Okrem toho filozofický inštitút vynaložil 686 tisíc rubľov na štúdium problému zla a mystického zdôvodnenia boha, alebo teodicee. Pozornosť venovaná týmto dielam, na ktoré boli vyčlenené peniaze prostredníctvom grantov od Ruskej vedeckej nadácie, môže súvisieť s nedávnym škandálom okolo Filozofického inštitútu Ruskej akadémie vied.

Okrem toho, podľa webovej stránky štátnych nákupov, Filozofický ústav Ruskej akadémie vied minul 686 tisíc rubľov.IF pridelený na štúdiu “Vzťahová dimenzia problému zla a mystická teodicia” od Bogdana Fowla a 742 tisíc rubľov za štúdiu „Zbytočná sloboda a problém pekla“. Jediným dodávateľom je Alexander Mishura, PhD v odbore filozofia, vedecký pracovník na Vysokej škole ekonomickej. Ďalších 667 tisíc rubľov bolo pridelených na vedeckú prácu „Alexius Meinong a rakúska filozofia XIX. a začiatku XX storočia: Základné myšlienky a neskoré scholastické korene “.

Jeho úplné meno znie Alexius Meinong Ritter von Handschuchsheim – (17. júl 1853, Lemberg, dnes Ľvov, Rakúske cisárstvo, dnes Ukrajina – 27. november 1920, Graz, Rakúsko). Bol to  rakúsky filozof a psychológ, ktorý vyvinul vlastnú ontológiu – „teóriu objektov“, nemecky Gegenstandstheorie, vlastnú teóriu hodnoty, resp. zaoberal sa aj teóriou mysle…

Rozlišoval tri kategórie predmetov: existujúce materiálne (hory), existujúce v nehmotnom svete (čísla), ktoré v zásade nemôžu existovať (štvorcový kruh). Vytvoril klasifikáciu predmetov na základe štyroch tried psychologických aktov, ktoré mu boli pridelené (reprezentácia, myslenie, cítenie, túžba).

Igor Gasparov s titulom PhD z filozofie, autor štúdie „Je zlom existencia pekla“, bol prekvapený pozornosťou novinárov a médií na jeho prácu.  „Téma je v podstate úplne štandardná pre analytickú prácu. Všetko toto vzrušenie vidím v tlači, ale prekvapuje ma to, pretože je to úplne bezvýznamné, “vysvetlil Gasparov.

Tému podľa neho považujú za zvláštnu len tí, ktorí sa týmito otázkami nezaoberajú. “Toto je vedecká štúdia, je to napísané v kancelárii, verte mi, nič také neexistuje,” poznamenal vedec.

Minulý týždeň došlo na Filozofickom ústave Ruskej akadémie vied k škandálu v súvislosti s vymenovaním nového šéfa ústavu. Namiesto akademika Andreja Smirnova, ktorý stál na čele IF šesť rokov, ministerstvo školstva a vedy vymenovalo a. O. riaditeľ kandidáta vied Anatoly Chernyaev. Inštitút ho nazval „kandidátom vied bez mena vo vedeckom svete a bez podpory v tíme,“ informuje ruská služba BBC. Pracovníci ústavu nového riaditeľa bojkotovali a o týždeň na to ministerstvo urobilo ústupky – za výkon funkcie bol vymenovaný bývalý šéf Filozofického ústavu Ruskej akadémie vied Abdusalam Huseynov, ktorý bol aj vedeckým riaditeľom ústavu.