Rusko pomaly opúšťa doláre pri obchodovaní

Napätie medzi Moskvou a Washingtonom rastie a Rusko celkom úspešne znižuje úlohu dolára v obchodovaní. K tomuto záveru sa dá dospieť analýzou údajov centrálnej banky za prvý štvrťrok.

Detaily. Predovšetkým sa Rusku podarilo zvýšiť podiel eura na obchode s EÚ a Čínou as Indiou výrazne zvýšiť podiel osád na ruský dovoz (najmä zbrane) v rubľoch.

Čína. Podľa štatistík centrálnej banky sa podiel dolára na vyrovnaniach ruského vývozu do Číny v prvom štvrťroku znížil na 45,7%. Vo štvrtom štvrťroku 2018 predstavoval dolár viac ako polovicu – 54,5% a všeobecne minulý rok – 75,1%. K dedolárizácii došlo na úkor eura. Jeho  podiel na vyrovnaní ruského vývozu vzrástol z 0,7% na 37,6%. Dôvod „euroizácie“ ruského vývozu do Číny je jeden: prechod na platby za energiu zo strany vývozcov eur z dôvodu hrozby sankcií USA. Národné meny strácajú euro, pretože ruské banky nie sú pripravené spolupracovať s juanom a čínske – s rubľom. Je pravda, že začiatkom júna Rusko a Čína podpísali dohodu o dobudovaní národných analógov SWIFT (SPFS a CIPS), ale ešte stále nie sú ďaleko od jej vykonávania. Prečo? USA naznačovali, že by mohli ako jeden typ sankcie zablokovať Rusku prístup k SWIFT. Povedzme si, čo to je.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication = Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu) je spoločnosť (organizácia), ktorá prevádzkuje celosvetovú sieť, pomocou ktorej dochádza k elektronickej výmene správ o finančných transakciách medzi bankami a ďalšími finančnými inštitúciami.

V decembri roku 2001 združovala viac ako 9 000 finančných inštitúcii zo 209 krajín a podľa odhadov táto sieť denne prenesie platobné správy, ktorých priemerná celková výška je viac ako 6 000 000 000 000 (6 biliónov) amerických dolárov.

Centrála spoločnosti SWIFT sa nachádza v La Hulpe neďaleko Bruselu. Spoločnosť založili v Bruseli v roku 1973 239 bankami z 15 krajín a začala s definovaním spoločného jazyka pre finančné transakcie a systémy spracúvajúce zdieľané finančné údaje. Jeho základy položili v roku 1975 a prvá správa bola poslaná v roku 1977.

India. Podľa ruskej centrálnej banky bolo viac ako 75% ruského vývozu do Indie v prvom štvrťroku 2019 zaplatených v rubľoch, zatiaľ čo v prvom štvrťroku minulého roka bol podiel rubľa 21,3%. Obchodný obrat medzi týmito dvoma krajinami predstavuje 11 miliárd dolárov a tri štvrtiny (75%) z celkového objemu osád teraz tvoria rubeľ. V skutočnosti však tieto transakcie stále prechádzajú dolárovým spojením, bývalý hlavný poradca OFAC Brian O’Toole v rozhovore pre médiá povedal: „Ak India zaplatí Rusku za dodávky v rubľoch, indické banky, ktoré tieto transakcie obsluhujú, musia tieto ruble najprv získať. Môžu to urobiť iba prostredníctvom dolára. “ OFAC (Office of Foreign Assets Control) je Úrad kontroly zahraničných aktív a je finančná spravodajská a vynucovacia agentúra ministerstva financií USA. Spravuje a presadzuje hospodárske a obchodné sankcie na podporu cieľov národnej bezpečnosti a zahraničnej politiky USA. V rámci prezidentských národných mimoriadnych právomocí vykonáva úrad OFAC svoje činnosti proti zahraničným štátom, ako aj proti rôznym iným organizáciám a jednotlivcom, napríklad teroristickým skupinám, ktoré sa považujú za ohrozenie národnej bezpečnosti USA.

Európska únia. V obchodoch s Európskou úniou sa podiel eura blíži obchádzaniu dolára – v prvom štvrťroku medziročne vzrástol z 32% na 42%. A v obchode s Čínou sa podiel európskej meny v priebehu roka zvýšil desaťnásobne – z 0,7% v prvom štvrťroku 2018 na 37,6% v prvom štvrťroku 2019. Celkovo sa podiel eura na ruských vývozných osadách medziročne zvýšil o 7,1% na 21,9%. Samotná EÚ sa chce vyhnúť hegemónii dolára. V minulom roku Európska komisia vypracovala plán na posilnenie globálnej úlohy eura. Európa chce v prvom rade rozviazať transakcie v energetickom sektore od dolára, zvýšiť likviditu eura a začať konzultácie s aktérmi odvetvia s cieľom nájsť spôsoby, ako rozšíriť obchod s eurom na trhoch s kovmi, minerálmi, poľnohospodárskymi výrobkami a dopravným sektorom.

Čo bude ďalej? Širšie využívanie národných mien je podporované Európskou úniou a Čínou, ale odklon od dolára nebude rýchly, tvrdí Ministerstvo financií  Ruskej federácie. Je to predovšetkým kvôli globálnej historickej úlohe amerického dolára ako najlikvidnejšej meny s vysoko rozvinutým systémom korešpondenčných účtov.