Japonsko: najväčší dlh krajiny vo vzťahu k HDP

TOKIO – Japonsko je krajina s najväčším verejným dlhom na svete, ktorá predstavuje 234 percent HDP krajiny. 

Pozrime sa na rekordérov v štátnom dlhu: vo Veľkej Británii predstavuje dlh 144 percent HDP, v USA – 160 percent a v eurozóne – 120,4 percenta. Odborník poznamenal, že celkový štátny dlh všetkých krajín sveta predstavuje 105 percent ich celkového HDP. Ale napriek takým vysokým ukazovateľom verejného dlhu v mnohých veľkých krajinách je nepravdepodobné, že by v blízkej budúcnosti čelili problémom s obsluhou tohto dlhu.

Nametkin zároveň poznamenal, že opatrenia na podporu ekonomiky uprostred pandémie viedli k zvýšeniu inflácie v mnohých krajinách. Najmä v Spojených štátoch vzrástli spotrebiteľské ceny o 5,4 percenta, čo je najvyššia hodnota za posledných 13 rokov. „Za takýchto podmienok existuje teoretická možnosť sprísnenia menovej politiky Federálneho rezervného systému USA, čo by mohlo zhoršiť situáciu pri splácaní dlhov,“ vysvetlil expert.

Americká ministerka financií Janet Yellenová predtým Kongres varovala pred hrozbou zlyhania a sprievodnými „nenapraviteľnými škodami“ na ekonomike krajiny. Stane sa tak podľa nej, ak sa strop verejného dlhu nezvýši po 31. júli alebo ak sa pozastaví limit požičiavania.