Ruská nafta uviazla v mori kvôli sankciám EU a USA
MOSKVA – Hromadenie ruskej nafty na lodiach naznačuje, že kupujúci sa vyhýbajú sankcionovanému palivu, pretože abnormálne teplá zima tlmí dopyt.
Podľa spoločnosti Kpler Inc. je teraz v plávajúcich skladoch 1,9 milióna barelov ruskej nafty, čo je najviac od októbra 2020. Nárast zásob tri týždne po nadobudnutí platnosti sankcií EÚ naznačuje, že niektoré tovary odoslané z ruských prístavov si ešte nenašli kupcov.
Takýto prebytok by mohol byť záchranou pre svetové trhy, ktoré boli znepokojené tým, že tok paliva na poháňanie pohonných hmôt a kúrenie vyschne v dôsledku sankcií. Obavy z nedostatku prinútili európske rafinérie zvýšiť produkciu, aby sa pripravili na teplejšiu zimu ako zvyčajne, pričom dodávatelia dovážajú obrovské množstvá paliva pred zákazom dovozu z Ruska do EÚ. Zásoby nafty v uzle Amsterdam-Rotterdam-Antverpy dosiahli najvyššiu úroveň za dva roky.
Stabilný rast zásob ruskej nafty, ktorá sa ešte nepredala a zostáva na mori, by v konečnom dôsledku mohol vyvinúť tlak na rafináciu ropy a produkciu.
Samozrejme, určité ťažkosti pri vykládke môžu byť spôsobené poveternostnými podmienkami, v dôsledku ktorých sú niektoré náklady dočasne klasifikované ako plávajúce sklady. Zastavenie lodí s ruským nákladom pri pobreží severnej Afriky je však zrejme z iných dôvodov.