Rafinéria Slovnaft z medzinárodného holdingu MOL Group uvažuje o nákupe ropy z Kazašskej republiky

BRATISLAVA / ASTANA – Slovenská rafinéria Slovnaft z holdingu MOL Group má za sebou prvé kolo rokovaní o možnom nákupe ropy z Kazachstanu.

Uviedol to dnes mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Kazašskej republiky v Slovenskej republike pán Toležan Tursunovič Barlybajev  na stretnutí slovenských podnikateľov na pôde zastupiteľského úradu. Druhé kolo rokovaní bude tento mesiac.

Slovenské firmy majú záujem vyvážať do Kazachstanu tovary a služby. Na stretnutí boli prítomní zástupcovia Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu  (SARIO. To je štátna agentúra na podporu investícií Slovenskej republiky v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Veľvyslanec informoval prítomných podnikateľov o blížiacich sa parlamentných voľbách do parlamentu. Kazachstan je pred voľbami do dolnej komory parlamentu Mažilis. Budú 19. marca 2023 O priazeň voličov sa bude uchádzať sedem politických strán.

Voľby budú demokratické, priehľadné a v súlade so zásadami právne štátu. Ako poznamenal pán Toležan Tursunovič Barlybajev voľby do parlamentu sú poslednou etapou politických reforiem. Tie sa začali po nástupe prezidenta pána Kassym Žomarta Tokajeva. Prezident v Kzašskej republike môže byť zvolený len na jedno sedemročné obdobie. Voľbám predchádzalo referendum, ktoré schválilo zmeny v ˇUstave Kazašskej republiky. V príhovore k podnikateľom podčiarkol, že z volieb vzíde nová vláda, ktorá ešte viac zlepší podminaky pre zahraničných investorov.

Vráťme sa k rope. Ak by rafinéria Slovnaft z holdingu MOL Group kupovla ropu z Kazašskej republiky, prepravovala by sa cez ropovod Družba.

Ropovod Družba, rusky нефтепровод Дружба; v preklade priateľstvo) je najdlhší ropovod na svete, začínajúci v ruskej Samare a vedúci cez Bielorusko, Poľsko, Nemecko (severná vetva) a Ukrajinu, Maďarsko, Slovensko a Česko (južná vetva).

Dohoda o výstavbe ropovodu bola podpísaná 18. decembra 1959. Stavba sa začala o rok neskôr 10. decembra 1960. Dokončený bol v októbri roku 1964, kedy ním začala prúdiť prvá ropa zo Sovietskeho zväzu.

Národná spoločnosť KazTransOil (KTO) začala prijímať kazašskú ropu do ropovodu určeného na vývoz do Nemecka, uviedol 23. fenruára 2023  pre agentúru Interfax riaditeľ oddelenia pre vzťahy s verejnosťou a vnútornú komunikáciu KTO Šyngys Iljasov.

Ako pripomenul, v súlade s harmonogramom dodávok ropy schváleným Ministerstvom energetiky Kazachstanu spoločnosť vo februári prepraví 20 000 ton ropy ropovodom Družba do odovzdávacieho miesta Adamova Zastava na ďalšie dodávky do Nemecka.

V decembri 2022 spoločnosť KazTransOil zaslala ročnú žiadosť o prepravu 1,2 milióna ton kazašskej ropy v roku 2023 cez systém diaľkových ropovodov spoločnosti Transnefť smerom k odovzdávaciemu miestu ropy Adamova Zastava.

Ilustračné fotografie: Interiér Veľvyslanectva Kazašskej republiky v Slovenskej republike.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.