Putin: na summite G-20 vyzval odblokovať sankcie

RIJÁD / MOSKVA –  Ruský prezident verí, že koronavírus bude mať za následok väčšie šoky ako finančná kríza v rokoch 2008 – 2009 a obchodné konflikty a sankcie zhoršujú recesiu. Informuje o tom ruská agentúra TASS.

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval vedúcich predstaviteľov krajín G20, aby zaviedli moratórium na rôzne obmedzenia v krajinách najviac postihnutých koronavírusom. Povedal to na summite „Veľkej dvadsať“, ktorý sa koná vo štvrtok v režime videokonferencie.

„O potrebe zabezpečiť zásobovacie reťazce sa už povedalo veľa, je to určite dôležité. Je však rovnako dôležité vytvoriť takzvané elené chodby bez obchodných vojen a sankcií na vzájomné dodávky liekov, potravín, zariadení a technológií,“ uviedol.

Putin zdôraznil, že „v ideálnom prípade by„ krajiny G20 “mali zaviesť spoločné moratórium na obmedzenia na nákupy základných tovarov, ako aj na finančné transakcie na ich nákupy.“ “V prvom rade hovorím o krajinách, ktoré najviac postihnuté pandémiou,” dodal ruský líder. Podľa Putina „ide o otázku života a smrti ľudí, ide  výlučne o humanitárnu otázku.“ „Tieto problémy musíme očistiť od všetkých druhov politického šupinatenia,“ zdôraznil.

Prezident Ruskej federácie je presvedčený, že koronavírus spôsobí vážnejšie problémy ako finančná kríza v rokoch 2008-2009. “Zdá sa, že súčasné problémy spojené s pandémiou nového koronavírusu sa zmenia na rozsiahlejšie šoky ako finančná kríza v rokoch 2008 – 2009 a obchodné konflikty a sankcie zhoršujú recesiu,” uviedol ruský líder.