Havrard Business Revue: aká bude podoba recesie vo svete

NEW YORK –  Svetové finančné trhy  ignorovali Covid-19, zatiaľ čo sa šírili v Číne. Na konci februára reagovali na výskyt vírusu v Európe a na Strednom východe a strach z pandémie sa stal globálnym. Teraz riziká spojené s koronavírusom agresívne ovplyvňujú oceňovanie aktív, a preto sa niektorí obávajú, že recesia v ekonomike je nevyhnutná. PÍše o tom portál mesačníka Harvard Business Revue.

V diskusiách s vedúcimi predstaviteľmi firiem sme diskutovali o tom, či trh skutočne signalizuje recesiu, aký závažný bude hospodársky pokles spôsobený vúrusom Covid-19, aké sú scenáre rastu a oživenia a či rozvíjajúca sa kríza povedie k dlhodobým štrukturálnym dôsledkom.

Prognózy a akciové indexy v skutočnosti na tieto otázky neodpovedajú. Prognóza HDP, ktorá nie je obzvlášť spoľahlivá ani v najchudobnejších časoch, je pochybná, keď je cesta vírusu nepredvídateľná, ako aj účinnosť opatrení na jej zastavenie a reakcia klientov a spoločností na to, čo sa deje. Dopad systému Covid-19 na globálnu ekonomiku nemožno opísať a predpovedať pomocou jediného ukazovateľa.

Aby sme pochopili, čo nás čaká, musíme sa dôkladne pozrieť na signály trhu vo všetkých triedach aktív, ako aj na históriu epidémií a otrasov.

Čo nám trhy hovoria

Môže sa zdať, že prudký pokles na svetových finančných trhoch koncom februára naznačuje posun globálnej ekonomiky k recesii. Odhadovaná hodnota bezpečných aktív stúpala a dlhodobá prémia za dlhodobé americké vládne dlhopisy klesla na rekordne nízku úroveň. Dosiahla mínus 116 bázických bodov. Toľko investorov je ochotných zaplatiť za bezpečné útočisko amerického verejného dlhu. Výsledkom je, že modely vývoja situácie vykazujú vyššie riziko recesie.

Ak sa však pozriete pozorne, je zrejmé, že recesia by sa nemala považovať za nevyhnutnú. Najprv sa pozrime na ceny nelikvidných aktív, ktoré vírus Covid-19 ovplyvnil rôznymi spôsobmi. Na prosperujúcom konci spektra sa úrokové sadzby úverov mierne zvýšili. To naznačuje, že úverové trhy zatiaľ nepredpovedajú finančné a úverové problémy. Ceny akcií v porovnaní s nedávnymi vysokými úrovňami výrazne poklesli, treba však poznamenať, že tieto čísla sú stále vysoké, ak sa na ne pozeráte z dlhodobého hľadiska. Na opačnom konci spektra signalizuje volatilita extrémne napätie: implikovaná volatilita v blízkej budúcnosti pravidelne dosahuje úroveň zaznamenanú počas všetkých veľkých nepokojov za posledných 30 rokov a presahuje globálnu finančnú krízu.

Po druhé, hoci finančné trhy sú relevantným ukazovateľom recesií, v neposlednom rade preto, že ich môžu spôsobiť, história ukazuje, že klesajúce trendy na trhoch by sa nemali automaticky porovnávať s recesiami. V skutočnosti sa v USA zhodujú iba v dvoch prípadoch z troch – inými slovami, na každom treťom trhu nie je tendencia znižovať recesiu. Za posledných 100 rokov sme počítali sedem prípadov, keď sa poklesy trhu časovo nezhodovali s recesiami.

Finančné trhy bezpochyby pripisujú spoločnosti Covid-19 značný deštrukčný potenciál a tieto riziká sú reálne. Zmeny cien akcií však zdôrazňujú, že situácia okolo tejto epidémie je veľmi neistá a história nás varuje, že medzi aktívnym predajom na finančných trhoch a situáciou v reálnej ekonomike nemusí byť priame spojenie.

Aká by mohla byť recesia spôsobená vírusom Covid-19?

Hoci trhy môžu byť zavádzajúce, existuje riziko recesie. Zraniteľnosť hlavných ekonomík vrátane americkej ekonomiky sa zvýšila, keď sa ich rast spomalil a rast hospodárskej aktivity v rôznych krajinách je teraz menej schopný absorbovať šoky. V skutočnosti sú už nejaký čas najpravdepodobnejší scenár recesie vonkajšie šoky, ktoré zasiahli americké hospodárstvo v období zraniteľnosti.

Recesie sa zvyčajne dajú zaradiť do jednej z troch kategórií

Skutočná recesia. V klasickom prípade ide o cyklus zvyšujúcich sa kapitálových výdavkov, ktorý vedie k poklesu hospodárskej aktivity. Vonkajšie otrasy ovplyvňujúce ponuku a dopyt však môžu tiež tlačiť hospodárstvo do recesie. S najväčšou pravdepodobnosťou tu má Covid-19 šancu zasiahnuť svojho dopravcu.

Politická recesia. Ak centrálne banky ponechajú kľúčové úrokové sadzby príliš vysoké, spôsobujú napätie na finančných trhoch, sprísňujú úverové podmienky a časom brzdia hospodársky rast. Riziko vývoja situácie v tomto scenári zostáva mierne: mimo Spojených štátov sadzby klesli nadol alebo dokonca klesli záporne a Fed prekvapil sadzby o 50 bázických bodov. Bez ohľadu na reakciu v menovej politike ministri financií krajín G7 prisľúbili finančnú podporu.

Finančná kríza. Finančná nestabilita sa zvyčajne hromadí postupne po dlhé obdobie pred prepustením, zasiahnutím finančného sektora a potom reálnej ekonomiky. Situácia je odlišná na trhoch rôznych krajín, ale v kriticky dôležitej americkej ekonomike pre svet je ťažké identifikovať riziká spojené s finančnou krízou. Niektorí komentátori poukazujú na bublinu v podnikových pôžičkách. Pochybujeme však o platnosti analógie so situáciou s prvotriednymi pôžičkami, ktoré sa vyvinuli počas poslednej recesie, keďže podnikové pôžičky nezabezpečujú rast reálnej ekonomiky (rovnako ako prvotriedne pôžičky poskytovali rast na realitnom trhu). Dlh tiež nie je v súvahe bánk. Obidva tieto faktory zmierňujú systémové riziko zrúcaniny malých hráčov na úverovom trhu, hoci jeho možnosť nemožno úplne poprieť. Je ťažké si predstaviť, že Covid-19 môže prispieť k vytvoreniu finančnej nestability, ale stres môže spôsobiť zníženie prílevu hotovosti, najmä pre malé a stredné podniky.

Z tejto klasifikácie a opäť z histórie možno vyvodiť optimistické závery týkajúce sa reálnej ekonomiky. Aj keď skutočné recesie nie sú na rozdiel od iných, zvyčajne sú miernejšie ako politické recesie alebo recesie spôsobené finančnou krízou, pretože sú potenciálne závažné, ale v podstate dočasné, prerušenia dopytu (alebo ponuky). Naopak, politické recesie môžu byť násilné v závislosti od rozsahu chýb, ktoré k nim vedú. Veľká depresia bola pravdepodobne spôsobená najväčšou politickou chybou v histórii. A finančné krízy sú najnebezpečnejšou formou hospodárskej recesie, pretože spôsobujú štrukturálne problémy v ekonomike, ktoré sa dlho vyriešia.

Aký je pravdepodobný scenár zotavenia?

Bez ohľadu na to, či sa ekonomiky môžu vyhnúť recesii, scenár návratu k rastu počas pandémie Covid-19 bude závisieť od mnohých faktorov. Predovšetkým rozsah, v akom bude dopyt oneskorený alebo stratený, či bude šok krátkodobý alebo posledný a či bude poškodená štruktúra hospodárstva. Je vhodné načrtnúť tri scenáre, ktoré sme nazvali V-U-L.

V-tvaru. Tento scenár popisuje „klasický“ ekonomický šok – pokles výroby, ale naznačuje, že rast sa nakoniec zotaví. V takom prípade môžu ročné miery rastu úplne absorbovať šok. Aj keď sa tento scenár môže v súčasnej ponurej situácii zdať príliš optimistický, veríme, že je to najpravdepodobnejší.

U tvaru. Toto je škaredý brat predchádzajúceho scenára. Znamená to predĺžený šok. Aj keď sa hospodárstvo vráti k rastu, dôjde k určitému neodvolateľnému poklesu výroby. Je to možné v situácii s Covid-19? Možno, ale na rozpoznanie tohto scenára ako hlavného je potrebné viac dôkazov o tom, že vírus spôsobuje skutočné škody.

V tvare písmena L. Tento scenár je ešte škaredší zlý príbuzný U a V. Ak chcete pripustiť, že sa to môže uskutočniť, musíte veriť v schopnosť Covid-19 spôsobiť značnú škodu štruktúre hospodárstva, to znamená narušiť niečo na strane ponuky – trh práce, možnosť akumulácie kapitálu alebo výkon. Je ťažké si to predstaviť, aj keď sa na veci pozeráte pesimisticky, pretože v určitom okamihu budeme na druhej strane tejto epidémie.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.