USA na prvom mieste v infikovaných obyvateľoch

NEW YORK / BRATISLAVA / LONDÝN / RÍM/ MOSKVA – Vo štvrtok dosiahli Spojené štáty prvé miesto na svete v počte infikovaných koronavírusov pred Čínou. Podľa údajov v piatok ráno bolo vírusom v USA nakazených viac ako 85,5 tisíc ľudí a v Číne takmer 81,8 tisíc ľudí. Vyplýva to zápisu prezidenta USA Donalda Trumpa v jeho mikrodenníku v sociálnej sieti.

Ako povedal americký prezident Donald Trump na briefingu, krajina sa dostala na vrchol v prípadoch infekcie koronavírusom v dôsledku hromadného testovania ľudí. Premiér Slovenskej republiky si vybral model ako v USA, jeho podstatou je hromadné testovanie obyvateľov. Bude sa ním zaoberať aj súkromné labortóriá na území Slovenskej republiky. Prejdime k situácii vo svete….

“Myslím si, že je to kvôli spôsobu, akým vykonávame testovanie. Testujeme neuveriteľné množstvo ľudí,” uviedol  Donald Trum. Na tom istom brífingu viceprezident USA Mike Pence uviedol, že v celej krajine sa vykonalo celkovo 552 tisíc testov.

Pence tiež uviedol, že USA vyvinuli test na koronavírus, ktorý prináša výsledok za 15 minút. Výrobca ho už poslal na schválenie úradu pre potraviny a liečivá (FDA).

Celkový počet ľudí infikovaných koronavírusmi vo svete vo štvrtok presiahol pol milióna ľudí. Najťažšia situácia je stále na juhu Európy: Španielsko prekonalo Čínu v počte úmrtí na koronavírusy, na druhom mieste len v Taliansku.

Výrazný nárast počtu úmrtí na túto chorobu bol zaznamenaný aj vo Francúzsku – 365 ľudí za deň. V Británii za deň od vypuknutia koronavírusu zahynul rekordný počet ľudí – 115 ľudí, pričom najvyšší sa stal aj denný skok v počte infikovaných – 2129 ľudí.

Vo štvrtok večer vyšli milióny Britov na balkóny a prahy svojich domovov, aby poďakovali pracovníkom NHS, ktorí zápasia s vypuknutím koronavírusu.

Rusko úplne zastavilo n osobné lety s inými krajinami v dôsledku prepuknutia koronavírusu. Lety sa budú prevádzkovať iba na vývoz Rusov zo zahraničia do Ruskej federácie.

Podľa profesora Stephena Taylora z University of British Columbia, ktorý napísal článok The Psychology of Pandemics, keď sú ľudia vystavení riziku infekcie, zvyšuje sa ich citlivosť na znechutenie a majú motiváciu vyhnúť sa tomuto pocitu.

V tomto zmysle je nákup toaletného papiera prirodzenou reakciou, pretože táto akcia priamo súvisí s vnútornou schopnosťou osoby vyhnúť sa nechutným veciam, v tomto prípade pohybom čriev.

“V psychologickom výskume sa to nazýva podmienený bezpečnostný signál. Je to skoro ako talizman šťastia, alebo spôsob ako sa udržať v bezpečí. Toto správanie je počas pandémie veľmi inštinktívne a viditeľné,” uviedol Taylor.

Podľa neho ľudia nakupujú paniku, a to aj z dôvodu potreby mať pocit, že sú pod kontrolou, takže je jednoduché zastaviť ich jednoduchým volaním na zastavenie nákupu týchto vecí, ktoré orgány vysielajú.

“Musí im byť povedané alebo im dovolené urobiť niečo pozitívne, napríklad pomôcť svojim starším susedom v izolácii alebo darovať jedlo potravinovým bankám, aby mali pocit, že pomáhajú druhým. Potom ľudia prestanú o sebe tak veľa rozmýšľať.”