Trump: straty miliardárov sú denný postrach

Uprostred zintenzívnenej obchodnej konfrontácie medzi USA a Čínou a klesajúcimi trhmi stratili najbohatší ľudia na planéte 117 miliárd dolárov denne, čo predstavuje 2,1 percenta z ich celkového bohatstva. Uvádza to Bloomberg.

Z 500 najbohatších ľudí podľa indexu miliardárov stratilo 21 ľudí viac ako miliardu dolárov. Agentúra uviedla, že majiteľ Amazonu Jeff Bezos, ktorý stratil 3,4 miliardy dolárov v dôsledku poklesu kotácií online obchodníkov, bol zasiahnutý viac ako ostatní. Stále však zostáva najbohatším mužom na svete: jeho majetok sa odhaduje na 110 miliárd dolárov.

Bernard Arnaud, prezident skupiny spoločností Louis Vuitton Moet Hennessy, prišiel o približne 3 miliardy dolárov. Zakladateľ Facebooku Mark Zuckenberg a zakladateľ Microsoftu Bill Gates prišli o viac ako dve miliardy dolárov.

Straty miliardárov sú opodstatnené panikou na trhu, ktorá vznikla v dôsledku ďalšieho prehĺbenia vzťahov medzi USA a Čínou. Po prvé, americký prezident Donald Trump sľúbil, že zvýši clá na čínske výrobky, v dôsledku toho Peking znížil juanov na desaťročné minimum. Trump to považoval za manipuláciu s menou a písal o tom na svojom Twitteri. Trhy okamžite zareagovali poklesom: na základe obchodného rokovania v pondelok americké akciové trhy stratili celkom asi 700 miliárd dolárov.

Neskôr, ministerstvo financií USA oficiálne nazvalo Čínu manipulátorom mien, agentúra má v úmysle hľadať pravdu prostredníctvom Medzinárodného menového fondu. Čína je zase presvedčená, že rozhodnutie americkej strany je neopodstatnené. Čínska ľudová banka je presvedčená, že to bude mať negatívny vplyv na oživenie globálnej ekonomiky a globálneho finančného systému ako celku.