Veľká Británia: obavy len z nedostatku potravín

LONDÝN – Väčšina obchodov v Spojenom kráľovstve si urobila zásobu potravín kvôli obavám z prerušenia dodávok a ich možného nedostatku v dôsledku  brexitu bez dohody.

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie alebo skrátene brexit, čo je spojenie anglických slov British/ Britain a exit, bol politický cieľ jednotlivcov, skupín alebo politických strán od roku 1973, kedy sa Spojené kráľovstvo pripojilo k Európskemu hospodárskemu spoločenstvu.
Obchody vo Veľkej Británii od kupujúcich žiadajú, aby neprepadali panike. Vláda dorazila do britských supermarketov s cieľom zásobiť sa potravinami, ktoré sa rýchlo kazia. Stalo sa tak na základe varovaní účastníkov trhu, že odchod z Európskej únie bez dohody s Bruselom by spôsobil problémy s dodávkami tovaru vrátane potravín. Ak sa orgány Spojeného kráľovstva a EÚ nedohodnú na podmienkach brexitu, Londýn od januára 2021 opustí jednotný európsky trh.
To bude mať za následok obnovenie dovozných ciel na dovoz európskeho tovaru. Očakáva sa, že ceny niektorých výrazne stúpnu. Okrem toho sa niektorí maloobchodníci vopred zásobujú potravinami a iným tovarom, čo vytvára ďalší tlak na cesty a dopravné spoločnosti, ktoré sú v období pred katolíckymi Vianocami a stúpajúcimi objednávkami pod zvýšeným tlakom. Úrady a majitelia obchodov zároveň vyzývajú občanov, aby neprepadali panike a nenakupovali ako obvykle. Britská vláda už oznámila, že je pripravená na brexit bez dohody s Bruselom. 13. decembra však predseda vlády Boris Johnson a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen poznamenali, že sa snažia „urobiť všetko možné“, a poverili osoby zodpovedné za rokovania, aby pokračovali v hľadaní kompromisu.