Hovorca podniku Slovnaft v svojom denníku v sociálnej sieti napísal: “Situácia je vážna. Myslím, že je zodpovedné ľudí pripraviť na to, čo môže nastať.
Slovensku a teda nám ako Slovnaftu bolo zakázané po 8 mesiacoch exportovať palivá. Túto výnimku si presadili najmä krajiny, ktoré sa báli našej konkurencie na trhu s palivami. Slovensko s touto výnimkou bez konzultácie s nami súhlasilo. Pôvodne žiadaná výnimka na 3 roky, aby sme si zabezpečili iné dodávky ropy a prispôsobili technológiu v rafinérii tým padla.
Slovnaft 2/3 svojej produkcie palív vyváža do zahraničia, najmä Česka, Poľska a Rakúska. Zákaz vývozu nás tak postaví pred technologický problém a to, že nevieme vyrábať ak nespracovávame istý objem ropy, lebo je to neekonomické a robíte to so stratou, navyše ste vystavený aj vyššiemu bezpečnostnému riziku.
Možno sa ešte niečo zmení, ale aktuálne treba vedieť, že palivá môžu s blížiacim sa koncom roka chýbať. Upozorňuje už na to aj medzinárodná energetická agentúra. Držme si palce a využime pekné dni na presuny na bicykli. A ešte jedna perlička zo sankcií: palivá sa dajú vyvážať na humanitárny účel, ale teraz pozor, do Ruska a nie na Ukrajinu !”
Pred časom minister financií Igor Matovič chcel zdaniť rozdiel medzi cenou ruskej a inej ropy. Ak sa obsah sankcií nebude meniť, tak Igor Matovič bude musieť počítať s ďalšími výdavkami verejných financií na podpory v nezamestnanosti.
Igor Matovič svoju diplomovú prácu o daňových politikách ukradol od nasledovných ekonómov: Ján Oravec, dnes štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR, Juraj Renčnko, poradca vlád v Tadžikistane, Moldavsku, Ukrajine, či Srbsku pri reforme verejných financií, Pavol Karász a Pavol Karász mladší, ekonomickí konzultanti. Igor Matovič sa ani jednému z autorov prác neospravedlnil.