BRATISLAVA – Podnik Slovnaft, a s. Bratislava stojí pred bankrotom a zánikom.
Prijatý šiesty balík sankcií proti Ruskej federácii zahŕňa zákaz nákupu ropy značnky Urals z Ruskej federácie. Výnimku zo sankcií majú Maďarsko, Slovenská republika a Česká republika. O sankciách rokoval premiér Eduard Heger. Slovenská republika podľa nich môže dovážať ropu, ale po ôsmich mesiacoch nesmie vyvážať výrobky vyrobené z ruskej ropy. Slovnaft dve tretiny výrobkov predáva do zahraničia. Doteraz časť výrobkov predával aj Ukrajine. Ak nebude môcť Slovnaft vyvážať, dostane sa do existenčných problémov. Za medzinárodnú ekonomickú politiku je zodpovedný rezort ministerstva zahraničných vecí.
Eduard Heger bol v minulosti manažérom reštaurácie a vodky. V jednom propagačnom vystúpení odporúča vodku piť už na obed. Diplomová práca Eduardsa Hegera nie je v knižnici Ekonomickej univerzity. Niekto ju ukradol. Eduard Heger po absolvovaní Ekonomickej univerzity prednášal v neziskovej spoločnosti Martindom pri Dóme svätého Martina. Jeho prednášky sú vymazané. Ich témou neboli medzinárodné ekonomické vzťahy.
Hovorca podniku Slovnaft v svojom denníku v sociálnej sieti napísal: “Situácia je vážna. Myslím, že je zodpovedné ľudí pripraviť na to, čo môže nastať.
Slovensku a teda nám ako Slovnaftu bolo zakázané po 8 mesiacoch exportovať palivá. Túto výnimku si presadili najmä krajiny, ktoré sa báli našej konkurencie na trhu s palivami. Slovensko s touto výnimkou bez konzultácie s nami súhlasilo. Pôvodne žiadaná výnimka na 3 roky, aby sme si zabezpečili iné dodávky ropy a prispôsobili technológiu v rafinérii tým padla.
Slovnaft 2/3 svojej produkcie palív vyváža do zahraničia, najmä Česka, Poľska a Rakúska. Zákaz vývozu nás tak postaví pred technologický problém a to, že nevieme vyrábať ak nespracovávame istý objem ropy, lebo je to neekonomické a robíte to so stratou, navyše ste vystavený aj vyššiemu bezpečnostnému riziku.
Možno sa ešte niečo zmení, ale aktuálne treba vedieť, že palivá môžu s blížiacim sa koncom roka chýbať. Upozorňuje už na to aj medzinárodná energetická agentúra. Držme si palce a využime pekné dni na presuny na bicykli. A ešte jedna perlička zo sankcií: palivá sa dajú vyvážať na humanitárny účel, ale teraz pozor, do Ruska a nie na Ukrajinu !”
Pred časom minister financií Igor Matovič chcel zdaniť rozdiel medzi cenou ruskej a inej ropy. Ak sa obsah sankcií nebude meniť, tak Igor Matovič bude musieť počítať s ďalšími výdavkami verejných financií na podpory v nezamestnanosti.
Igor Matovič svoju diplomovú prácu o daňových politikách ukradol od nasledovných ekonómov: Ján Oravec, dnes štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR, Juraj Renčnko, poradca vlád v Tadžikistane, Moldavsku, Ukrajine, či Srbsku pri reforme verejných financií, Pavol Karász a Pavol Karász mladší, ekonomickí konzultanti. Igor Matovič sa ani jednému z autorov prác neospravedlnil.