Slovnaft vloží do výroby polyprolénu 63 mil. eur

BRATISLAVA – Spoločnosť Slovnaft investuje 63 miliónov eur do rozšírenia a modernizácie výroby polypropylénu.

Investícia, ktorá je tretia najväčšia za ostatných 15 rokov, zvýši výrobnú kapacitu, zníži objem vypúšťaných emisií, zlepší bezpečnosť a prinesie väčšiu atraktivitu pre zákazníkov. Realizátorom komplexnej rekonštrukcie existujúcej výrobnej jednotky na výrobu polypropylénu PP3 je renomovaná nemecká spoločnosť Linde Engineering. Zmluvu o modernizácii a rozšírení jednotky PP3 dnes v Bratislave podpísali predstavitelia oboch spoločností.

„Jedným z cieľov našej aktualizovanej stratégie 2030+ je zníženie produkcie fosílnych palív a posilnenie výroby základných plastov. Táto investícia je potvrdením vytýčenej cesty, keď sa navýši produkcia polypropylénu v bratislavskej rafinérii na 300 kiloton ročne. Spoločnosť Linde Engineering je naším  spoľahlivým partnerom. Pred necelými 20 rokmi v Slovnafte postavila výrobnú jednotku polypropylénu PP3 a teraz ju zrekonštruuje a zmodernizuje,“ hovorí viceprezident pre Downstream Skupiny MOL Gabriel Szabó.

Polypropylén alebo polypropén (skratka PP alebo POP) je termoplastický polymér zo skupiny polyolefínov používaný v mnohých odvetviach vrátane potravinárstva, textilného priemyslu a laboratórneho vybavenia. Predáva sa pod obchodnými názvami TipplenTatren atď.

Polypropylén vyniká veľmi dobrou chemickou a mechanickou odolnosťou. Má pridelené medzinárodné identifikačné číslo pre plasty 5. V roku 2001 dosiahla ročná svetová produkcia polypropylénu 30 miliónov ton.

„Rekonštrukcia umožní Slovnaftu uspokojiť rastúce požiadavky priemyslu spracovania polyolefínov. Projekt je náročný vzhľadom na jeho zložitosť: vzájomná previazanosť s inými procesnými zariadeniami umožňuje len úzky časový rámec na odstávku. S našimi osvedčenými odbornými znalosťami a najlepšími službami vo svojej triede budeme schopní dokončiť všetky inštalačné práce vrátane konštrukcie, uvedenia do prevádzky a testovania,“ uvádza Juergen Nowicki, CEO Linde Engineering.

Ročná výrobná kapacita polypropylénu, predávaného pod obchodnými značkami Tipplen a Tatren, sa zvýši o 33 kiloton (kt) na 300 kt. Navýšenie kapacity sa sústredí na posilnenie podielu najžiadanejších druhov polypropylénu, ktorý dnes Slovnaft vyrába v približne 20 špecifikáciách. Zväčší sa aj skladovacia a logistická infraštruktúra. K súčasným 45 skladovacím silám pribudne ďalších 16. Úpravou technológie sa zníži objem vypúšťaných emisií a moderným zabezpečením logistickej infraštruktúry sa zvýši bezpečnosť pracovníkov.

Projekt sa začne v lete 2022 prípravou projektovej dokumentácie a vybavovaním povolení. Samotná výstavba a rekonštrukčné práce odštartujú v lete 2023 a ich ukončenie je naplánované na október 2024. Predprípravná fáza sa pritom začala ešte v roku 2015 analýzami trhu a štúdiami realizovateľnosti. „Investičné rozhodnutie padlo v septembri 2021. Nasledovali rokovania o zmluve s Linde Engineering, ktoré  komplikovala vojna na Ukrajine a do prípravy projektu negatívne zasiahla aj pandémia,“ približuje prípravy rekonštrukcie PP3 Michal Hušek, projektový manažér za SLOVNAFT, a.s.

Polyprolén sa v Slovnafte vyrába vo forme granulátu farby mliečneho skla. Využíva sa v potravinárskom, textilnom či nábytkárskom priemysle, pri výrobe laboratórneho zariadenia, netkaných textílií, nádob na potraviny či kozmetiku, toaletné potreby, ale napríklad aj hračiek.

Polypropylén bol prvýkrát pripravený v roku 1951 J. P. Hoganom a Robertom Banksom. Priemyselná výroba začala v roku 1957 na základe prác Taliana Giulia Nattu v oblasti katalýzy polymerizačných reakcií (Ziegler—Natta katalyzátor). Expandovaný polypropylén (PP-E) sa začal vyrábať v 80. rokoch 20. storočia.