Čo týždeň dal: na kapitálových trhoch plný zvratov

NEW YORK – Výsledková sezóna a exspirácia opcií v hodnote 2 bilióny USD spôsobili na akciách v Spojených štátoch značnú volatilitu

Akcie zaznamenali v pondelok veľké zisky, index S&P 500 uzavrel nad kľúčovou technickou úrovňou.  Rally bola taká silná, že v jednom momente bolo v pluse viac ako 99 % spoločností v americkom akciovom benchmarku. Technologický Nasdaq 100 dosiahol z pomedzí indexov najlepšie výsledky a zaznamenal najväčší zisk od júla. Najnovšie modely pravdepodobnosti recesie v USA, ktoré vypracovali ekonómky agentúry Bloomberg Anna Wongová a Eliza Wingerová, predpovedajú vyššiu pravdepodobnosť recesie vo všetkých časových rámcoch, pričom 12-mesačný odhad poklesu do októbra 2023 dosiahol 100 %. Kancelár ministerstva financií v UK Jeremy Hunt zrušil väčšinu toho, čo zostalo z kontroverzného ekonomického programu premiérky Liz Trussovej. Zrušil zníženie daní a obmedzil podporu pre domácnosti na účty za energie v snahe obnoviť poriadok vo verejných financiách Spojeného kráľovstva.

V utorok akcie pokračovali v raste z nižších úrovní, keďže sa obchodníci radovali zo solídneho začiatku výsledkovej sezóny, aj keď centrálne banky zostávajú na reštriktívnej vlne. Počas obchodovania vzrástol index S&P 500 o 1,1 % a za dva dni sa zvýšil o 3,8 %. Spoločnosť Goldman Sachs Group Inc. stúpla vďaka dobrým výsledkom. Spoločnosť Apple Inc. sa odrazila od dna po krátkom negatívnom vývoji v dôsledku správy o znížení výroby telefónu iPhone 14 Plus. Optimistické výsledky spoločností, lacnejšie ocenenie a zvraty v politike Spojeného kráľovstva pomohli podporiť rizikovú náladu. Nálada na akciách a globálny rast medzi manažérmi fondov, ktorých oslovila Bank of America Corp., ukazuje úplnú kapituláciu, čo otvára cestu k dnu pre akcie v prvej polovici roka 2023.

V deň, kedy si v USA pripomínali 35. výročie akciového krachu, trh zastavil dvojdňovú rally, čo znova vyvolalo paniku u investorov, že dno na akciách tak skoro neuvidíme.  Dokonca ani dobré výsledky spoločností, ako boli napríklad Netflix Inc. a United Airlines Holdings Inc. nedokázali investorov nadchnúť pre ďalšie posilnenie indexu S&P 500. Liz Trussová vyhodila ministerku vnútra Suellu Bravermanovú za porušenie národnej bezpečnosti, čo je dramatický krok, ktorý ešte viac zvyšoval tlak na britskú premiérku, ktorá sa drží pri moci. Trussová v stredu varovala konzervatívnych poslancov, aby nehlasovali proti vláde, a rozoslala príkaz, že aj zdržanie sa hlasovania bude mať za následok vylúčenie z parlamentnej strany.

Štvrtok bol v znamení ďalšieho poklesu cien akcií, pričom výnosy štátnych pokladničných poukážok stúpali v súvislosti s prejavmi predstaviteľov Federálneho rezervného systému. Volatilita nevykazuje žiadne známky zmiernenia pred piatkovou exspiráciou opcií v hodnote 2 bilióny USD. Počas dňa sa index S&P 500 obchodoval s viac ako 1 % ziskom ale ukončili sme obchodný deň so skoro 1 % prepadom. Nárast akcií vo štvrtok rýchlo vyhasol po tom, ako šéf filadelfského Fed-u Patrick Harker uviedol, že tento rok zvýšia sadzby na úroveň výrazne nad 4 % a budú ich držať na reštriktívnej úrovni, pričom si ponechajú otvorené dvere pre ďalšie kroky, ak to bude potrebné. V neskorom obchodovaní sa spoločnosť Snap Inc. prepadla o viac ako 20 %, po tom, ako oznámila svoj vôbec najpomalší štvrťročný rast tržieb s tým, že výsledky naďalej brzdí pokles výdavkov na reklamu na platforme.

Počas piatku sa akcie opäť obchodovali v zelených číslach. Index S&P 500 rástol o 2 %, vďaka čomu americký akciový benchmark zaznamenal najlepší týždeň od júna. Za zmienku stojí aj fakt, že časť tejto volatility spôsobila exspirácia opcií v hodnote 2 bilióny USD. Akcie sa dostali do zelených čísel, keď výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov ustúpili z najvyšších hodnôt od roku 2007. Prezidentka banky Fedu v San Franciscu Mary Dalyová dnes povedala, že predstavitelia by mali začať plánovať zníženie miery zvyšovania sadzieb. Jej kolega zo Saint Louis James Bullard však povedal, že silný americký trh práce dáva centrálnej banke priestor na zvyšovanie sadzieb. Podľa spoločnosti Barclays Plc penzijné fondy, ktoré si hromadia hotovosť, narúšajú britské peňažné trhy a znefunkčňujú mechanizmus, ktorým sa pohyb úrokových sadzieb Bank of England dostáva do širšej ekonomiky. Podľa stratéga spoločnosti Barclays Moyeena Islama je tento pohyb odrazom dodatočnej hotovosti, ktorá sa na trh dostala, odkedy plán premiérky Liz Trussovej na zníženie daní bez finančných prostriedkov začiatkom mesiaca spôsobil prudký nárast výnosov dlhopisov a prinútil penzijné fondy likvidovať aktíva.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve, ktorá vzrástla v septembri 2022 na 10,1 % z 9,9 % v auguste. K nárastu najviac prispeli potraviny. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve v septembri 2022 medzimesačne klesli o 1,4 %. Indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK v Spojenom kráľovstve v októbri 2022 mierne vzrástol na -47 bodu, čo je prvé zlepšenie za takmer rok. Ročná miera inflácie v Japonsku dosiahla v septembri 2022 úroveň 3,0 %. Turecká centrálna banka na svojom zasadnutí v októbri 2022 znížila svoju úrokovú sadzbu o 150 bázických bodov na 10,5 %. Stavebné povolenia v USA, ktoré sú ukazovateľom budúcej výstavby, vzrástli v septembri 2022 medzimesačne o 1,4 % na 1,564 milióna.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:               +4,74 %

DOW JONES:     +4,89 %

NASDAQ:             +5,22 %

DAX:                      +2,36 %

Euro Stoxx 50:    +2,81 %

NIKKEI:                 -0,74 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -21,26 %

DOW JONES:     -14,46 %

NASDAQ:            -30,59 %

DAX:                     -19,86 %

Euro Stoxx 50:  -19,12 %

NIKKEI:                -6,60 %

 

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.