Alibaba: prepustenie manažéra za zločin znásilnenia

PEKING – Čínska spoločnosť Alibaba Group prepustila zamestnanca obvineného zo znásilnenia kolegyne. Uviedol to generálny riaditeľ Alibaba Daniel Zhang.

Vedúci maloobchodného oddelenia v Alibaba City, ktorá dodáva potraviny z obchodov, prišiel o prácu. V liste zverejnenom na intranete Alibaba Zhang uviedol, že zamestnanec už nikdy nebude môcť pracovať pre spoločnosť. Polícia v meste Jinan začala vyšetrovanie incidentu. Diskusia o príbehu sa stala obzvlášť populárnou na čínskej sociálnej sieti Weibo.

“Skupina Alibaba netoleruje sexuálne zneužívanie. Poskytovanie bezpečného pracoviska pre všetkých zamestnancov je našou najvyššou prioritou,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Škandál spôsobil jedenásť stranový dokument, ktorý anonymná zamestnankyňa zverejnil na internom webe spoločnosti. Povedala, že koncom júla ju jej šéf prinútil ísť s ňou na služobnú cestu do Jinanu, aby rokovala s klientom. Počas cesty ju dozorca nútil piť alkohol. Ráno sa dievča zobudilo v hotelovej izbe bez oblečenia. Zábery z kamerového systému odhalili, že šéf vošiel do jej miestnosti štyrikrát. Po internom vyšetrovaní muž priznal, že osúložil spiacu podriadenú.

Po návrate zo služobnej cesty do sídla spoločnosti v Chang -čou 2. augusta dievča prišlo s týmto príbehom na personálne oddelenie a požadovalo prepustenie šéfa a poskytnutie voľného dňa. Sľúbili jej pomoc, ale nakoniec jej žiadosť ignorovali. Po zverejnení bol odvolaný aj šéf ľudských zdrojov spoločnosti City Retail a bol zosadený z funkcie hlavného riaditeľa spoločnosti Alibaba. Čínska firma sľúbila, že bude vykonávať školenia, aby sa predišlo takýmto incidentom. Daniel Zhang poznamenal, že je proti „kultúre núteného pitia“.

Začiatkom augusta otriasol Čínou ďalší škandál s obťažovaním. Miestnu hviezdu K-Popu Chrisa Wu zatkla polícia po tom, čo niekoľko dievčat zverejnilo na sociálnych sieťach, že s nimi mal interpret blízky vzťah, keď boli neplnoleté. Výmenou za sex umelec sľúbil pracovnú pomoc a vyhliadky na kariéru. Sám hudobník svoju vinu popiera.