Ruská federácia reaguje na informačné podvrhy

Rusko považuje za provokáciu informácie o pravdepodobnom rozmiestnení amerických jadrových zbraní na základniach na Slovensku. Uviedol to dnes námestník minsitra  ruského ministerstva zahraničia Alexander Gruško. Napísala to dnes 24. 4. 2019 agentúry RIA Novosti a TASS. Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie tak reaguje na falošnú správu.

Podľa Gruška je táto pozícia opodstatnená dohodou medzi Ruskom a NATO, podľa ktorého „aliancia sa zaviazala nerozmiestňovať. jadrové zbrane mimo krajín, v ktorých neboli nasadené, a nevytvárala na to infraštruktúru,“ vysvetlil námestník ministra. Denník N napísal, že desaťtisíce Slovákov už mohli na Facebooku vidieť vymyslenú správu o tom, ako Američania v tichosti umiestnili na Slovensko jadrové zbrane. Hoax, alebo fake, teda informačný podvrh, uverejnili v rubrike blogov na portáli Hlavné správy. Titulok článku znie: „USA utajene umiestnilo na Slovensku rakety s atómovými hlavicami. Prečítajte si, čo bude nasledovať“.

Agentúra RIA Novosti sa odvoláva na to, že o jadrových zbraniach rozprával poslanec Peter Marček.   RIA Novosti napísala: “Podľa jeho slov, v krajine sa môžu objaviť vojenské základne USA, na ktorých budú umiestnené  podobné zbrane. Hovorca Vladimíra Putina Dmitrij Peskov o podobnom probléme dnes povedal, že v jazyku diplomatov sa to nazýva “eventuálne úvahy”.  Tie sú podľa neho v citlivých otázkach nemiestne. Vzťahy USA a Ruska sú citlovou oblasťou. Agentúra RIA Novosti vychádzala z rozhovoru, ktorý Peter Marček poskytol denníku Izvestia.

Potrál Sputnik dnes priniesol reakciu poslanca Petra Marčeka, ktorá je reakciou na Alexanadra Gruška, ktorá bola reakciou vyhlásenie Petra Marčeka. Peter Marček reaguje sám na seba. Marček vyhlásil, že jeho výrok o možnosti rozmiestnenia jadrových zbraní na slovenskom vzhľadom k ukončeniu platnosti zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu je len jeho domnienkou, ale z jeho hľadiska veľmi realistickú.  Podstatné domnienka pochádza od slova domnievať sa, teda myslieť si. Prídavné meno realistický pochádza od slova reálny. To znamená, že Peter Marček si myslí, že jeho myšlienky budú realitou.  To je môže len jasnovidec. Najznámejším jasnovidcami boli Sybila a Nostradamus. Jasnovidectvom sa zaoberá parapsychológia. Tú sa snažil rozvíjať Břetislav Kafka (1891 – 1967). Zaoberal sa hypnózou, sugesciou, telepatiou, prírodným liečiteľstvom a okultizmom. Je autorom niekoľkých kníh z tejto oblasti, napr. Experimentálna psychológia a Parapsychológia.

Jasnovidectvo je magická schopnosť prijímať informácie o udalostiach minulosti, súčasnosti a budúcnosti, ktoré sú neprístupné pre získavanie racionálnymi prostriedkami. Na rozdiel od veštenia, spiritualizmu, jasnovidectvo sa spája s osobou jasnovidca a nie s metódami jasnovidectva. Viera v existenciu jasnovidcov v reálnom svete je pomerne bežná, hoci vedecky potvrdené prípady jasnovidectva neboli dokázané.

V apríli tohto roku Rusko navrhlo Spojeným štátom, aby uzavreli dohodu o nepripustení jadrovej vojny. Odpoveď na návrh nedostalo.

Fake news, slovensky falošné správy, alebo informačné podvrhy sú žánrom takzvanej bulvárnej  žurnalistiky úmyselne šíriaci dezinformácie, či hoaxy cieľom ovplyvniť a zmanipulovať príjemcu. Do žánru fake news nepatrí paródia či satira. Doménou fake news bývajú dezinformačnej weby, šírené ale môžu byť prostredníctvom všetkých mediálnych platforiem.

Anglické slovo hoax označuje podvod, alebo žart, je predovšetkým prostredníctvom internetu elektronicky šírená správa, najmä e-mailová, ktorá napriek svojej nezmyselnosti vyzýva na to, aby bola preposielaná ďalším používateľom systému. Jednoduchosť a prakticky nulová cena a námaha pri následnom spôsobila ich veľký rozmach.