Howell: zvyšuje sa riziko použitia jadrových zbraní

Neexistencia dohôd o kontrole zbraní zvyšuje podľa britského parlamentu pravdepodobnosť použitia jadrových zbraní. Píše to britský denník The Independent.

„Kvôli kolapsu vzťahov medzi štátmi, ktoré majú k dispozícii jadrové zbrane, nové schopnosti a technológie, ktoré však nie sú v kontakte medzi sebou, je riziko použitia jadrových zbraní vyššie ako od čias studenej vojny,“ hovorí predseda Výboru pre medzinárodné vzťahy. David Howell

Dodal, že výbor na budúci týždeň dá posúdiť Zmluvu o nešírení jadrových zbraní. Podľa Howella je to inšpirovať zástupcov štátov k dialógu. Vyjadril nádej, že členské krajiny NATO budú môcť prispieť k oživeniu Zmluvy o odstránení rakiet krátkeho a stredného doletu (INF).

V októbri 2018 správa amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila, že Spojené štáty by odstúpili od Zmluvy o INF, pričom uviedli, že ruská strana porušuje podmienky dohody. V reakcii na to ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorým pozastavil Moskvu v implementácii Zmluvy o INF a vyhlásil, že Rusko je nútené vytvárať nové typy zbraní a nasadzovať ich vo vzťahu k štátom, v ktorých sa prijímajú rozhodnutia, ktoré ohrozujú bezpečnosť krajiny.

V máji 2018 americký vodca oznámil, že USA odstúpili od jadrovej dohody, podľa ktorej Irán odmietol ďalej rozvíjať jadrový program výmenou za zrušenie sankcií. Trump obvinil Teherán z toho, že nespĺňa svoje podmienky, a tiež hrozil, že obnoví reštriktívne opatrenia.

Zmluvu INF uzavreli v roku 1987 ZSSR a USA. Neumožňuje stranám, aby boli vyzbrojené pozemnými balistickými raketami a riadenými raketami s dosahom od 500 do 5,5 tisíc kilometrov. Moskva a Washington sa pravidelne obviňujú z porušovania svojich podmienok.