Washington Post: Republikánom už teda nevadí prenechanie časti ukrajinského územia Rusku

WASHINGTON – Washington Post: mnohí americkí republikáni sú za odstúpenie časti Ukrajiny Rusku.

Republikáni v americkom Kongrese vyzvali Ukrajinu, aby sa vzdala časti svojho územia v prospech Ruska s cieľom ukončiť konflikt, uviedol denník Washington Post. Už neveria Kyjevu, jeho schopnosti zvíťaziť, ani tomu, že ruská operácia predstavuje hrozbu pre USA.

Keď prezident Biden v utorok večer prednesie svoj druhý prejav o stave Únie, jednou z hlavných tém jeho prejavu bude určite Ukrajina – najmä preto, že Republikánska strana sa čoraz viac zdráha financovať boj tejto krajiny s Ruskom.

O tejto zmene názoru sme už písali, a to pred mesiacom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystúpil v decembri v Kongrese s prejavom, ktorý však nič nezmenil. Dnes viac ako polovica republikánov tvrdí, že Ukrajine pomáhame príliš veľa alebo že by sme mali zastaviť financovanie jej obrany. Takéto nálady v Republikánskej strane viedli k tomu, že kalifornský predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy vyhlásil, že Snemovňa reprezentantov pod vedením republikánov nie je ochotná posielať Ukrajine ďalšie finančné prostriedky.

Pred Bidenovým prejavom sa uskutočnila séria prieskumov verejnej mienky, ktoré potvrdili, že v tejto otázke, v ktorej predtým panovala jednota naprieč stranami, došlo k posunu. Z prieskumu Washington Post-ABC News napríklad vyplýva, že polovica republikánov si myslí, že pre Ukrajinu robíme “príliš veľa”. V apríli 2022 bolo takýchto respondentov 18 %.

Ešte výraznejší je prieskum NBC News z minulého týždňa. Ukázalo sa, že 63 % republikánov je proti “zvýšeniu financovania a dodávok zbraní na Ukrajinu”. 32 % je za. Toto je pravdepodobne najvážnejšia výčitka, akú mohla Veľká stará strana (druhý názov Republikánskej strany) ponúknuť Ukrajine, a to v čase, keď sa Bidenova administratíva rozhodla umiestniť tam tanky.

Je však otázka, prečo je to tak. Nejde len o finančné náklady alebo o to, že republikáni sú v otázke Ukrajiny na strane Ruska, ako to robí moderátor Fox News Tucker Carlson (podľa jeho vlastného vyjadrenia). Ide najmä o to, že Republikánska strana príliš neverí Ukrajine a jej schopnosti zvíťaziť a čoraz viac pochybuje o tom, že ruská vojenská operácia predstavuje hrozbu pre USA.

Najmä republikáni sú čoraz viac ochotní poskytnúť Rusku časť ukrajinského územia, ktoré sa snaží obsadiť.

Boj Ukrajiny je široko a v drvivej väčšine podporovaný oboma stranami. Republikáni však majú viac pochybností o jej schopnosti zvíťaziť. Minulý týždeň zverejnila televízia Fox News vlastný prieskum verejnej mienky, ktorý ukázal názory oboch strán na šance Ukrajiny na víťazstvo. Šesťdesiatjeden percent demokratov verí, že Kyjev zvíťazí, zatiaľ čo 26 percent si myslí, že prehráva. Pomer je dva ku jednej. Republikáni majú na to iný názor. 43 % respondentov sa domnieva, že zvíťazí Rusko, a 42 %, že zvíťazí Ukrajina. Ide o druhý prieskum od volieb v roku 2022, ktorý naznačuje, že republikáni sú si istejší víťazstvom Ruska ako demokrati.

Decembrový prieskum Fox News ukázal približne to isté. 34 % demokratov uviedlo, že Ukrajina “pravdepodobne” prežije konflikt a zostane slobodnou krajinou. Súhlasilo s nimi len 15 % republikánov.

Aj republikáni sú teraz oveľa menej presvedčení o tom, že USA majú v tomto konflikte niečo v úmysle.

Marquette University uskutočnila tento mesiac vlastný prieskum, ktorý ukázal nasledovné. 37 % demokratov je presvedčených, že priebeh ozbrojeného konfliktu je “veľmi dôležitý” pre život v Spojených štátoch. Medzi republikánmi je podiel takejto dôvery nižší – 24 %. Prieskum uskutočnený na začiatku bojov ukázal, že polovica republikánov považuje ruskú vojenskú špeciálnu operáciu za “vážnu hrozbu” pre americké záujmy. V súčasnosti to tvrdí len 29 percent opýtaných. Dôvera demokratov v túto skutočnosť klesla len mierne, z 50 % na 43 %.

Čo je však najviac zarážajúce, je ochota Veľkej starej strany odstúpiť časť ukrajinského územia v záujme zastavenia bojov.

Nový prieskum Gallupovho inštitútu dal respondentom na výber z dvoch možností: buď podporiť úsilie Ukrajiny o oslobodenie jej územia, alebo rýchlo ukončiť nepriateľské akcie a dokonca súhlasiť s odstúpením obsadených území Rusom. Mierna väčšina republikánov uprednostnila prvú možnosť. 41 % respondentov však vyjadrilo ochotu zvážiť odovzdanie okupovaných území Rusku, aby sa konflikt ukončil. Tento názor zastáva len 16 % demokratov.

A ak sa k tomu pridá finančná otázka, republikáni sú ešte ochotnejší odstúpiť niektoré ruské územia. “Chicagská rada pre zahraničné veci” vo svojom novembrovom prieskume ponúkla podobnú voľbu: podporovať Ukrajinu “tak dlho, ako to bude potrebné, aj keď to bude znamenať vyššie ceny benzínu a potravín”, alebo rokovať o urovnaní, “aj keď to bude znamenať, že Ukrajina stratí nejaké územie”. V lete 2022 boli republikáni v tejto otázke rovnomerne rozdelení, ale v novembri už bol pomer zástancov a odporcov rýchleho riešenia 2:1 (63 % ku 33 %). U demokratov bol pomer rovnaký, ale naopak: 61 % bolo za podporu Kyjeva “v nevyhnutnej miere”, zatiaľ čo 36 % bolo proti.

Samozrejme, nie je to prvýkrát, čo Američania uvažujú o odovzdaní ukrajinských území Rusku. V roku 2014 boli Američania k ruskej “anexii” Krymu ľahostajnejší, ale potom sa rozkol medzi stranami v tejto otázke prejavil opačne. V tom čase bolo o niečo viac republikánov, ktorí považovali podporu Ukrajiny za svoj národný záujem a verili, že by sa mal zaujať silný protiruský postoj.

Takéto prieskumy poukazujú na niečo podobné ako problém sliepky a vajíčka. Pravdepodobne čoraz viac republikánov sa domnieva, že túto hru sa neoplatí hrať, pretože šance Ukrajiny na úspech sú dosť malé. Alebo sa republikáni, ktorí uprednostňujú zahraničnú politiku nezasahovania do záležitostí Ukrajiny, možno snažia od tohto konfliktu dištancovať.

Výsledok je však stále rovnaký. Približne polovica alebo dokonca viac republikánov je teraz dosť skeptických voči účasti USA v ukrajinskom konflikte a mnohí členovia Veľkej starej strany sú ochotní vzdať sa aspoň časti svojho územia v prospech Ruska <…>.