Prioritný cieľ zahraničnej politiky Uzbekistanu: Stredná Ázia ako mierový a prosperujúci región

NEW YORK – Na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov to uviedol prezident Uzbeckej republiky Šavkat Mirziyoyev.

O jednote medzinárodného spoločenstva

Na pozadí mnohých problémov, ktorým dnes medzinárodné spoločenstvo čelí, prezident Shavkat Mirziyoyev vyzval krajiny sveta, aby sa zjednotili na základe toho, že „spoločné záujmy sú nad existujúcimi rozpormi“. Pripomenul Samarkandskú iniciatívu solidarity, ktorú oficiálny Taškent predložil v mene spoločnej bezpečnosti a prosperity. „Naším hlavným cieľom je hlboké uvedomenie si zodpovednosti za súčasnosť a budúcnosť našich krajín a národov, zapojenie všetkých strán, ktoré sú pripravené na otvorenú a konštruktívnu spoluprácu v globálnom dialógu,“ poznamenal líder Uzbekistanu.

Reformy v Uzbekistane

Prezident uviedol, že má v úmysle pokračovať v „politike budovania Nového Uzbekistanu ako právneho, sekulárneho, demokratického a sociálneho štátu“. Prezident Uzbekistanu uviedol, že napriek globálnym výzvam
Uzbeistan vykazuje stabilné tempo rastu. Za posledných šesť rokov sa objem hrubého domáceho produktu zvýšil viac ako jedenapolnásobne. Hlavným cieľom je zdvojnásobiť toto číslo do roku 2030.

Ďalšou prioritnou úlohou na ceste k ekonomickej liberalizácii je stať sa v blízkej budúcnosti plnoprávnym členom Svetovej obchodnej organizácie.

Vďaka politikám zameraným na zlepšenie životnej úrovne obyvateľstva sa miera chudoby v krajine od roku 2017 znížila na polovicu. Do roku 2030 sa plánuje jeho zníženie na 7 percent.

Oslobodenie z otroctva bavlny

V posledných rokoch, ako poznamenal Šavkat Mirziyoyev, Uzbekistan výrazne pokročil v ochrane ľudských práv, najmä nútená a detská práca bola v krajine úplne zrušená.


„Počas minulého storočia boli milióny ľudí v Uzbekistane nútené zbierať bavlnu,“ pripomenul prezident. – Každoročne od septembra do decembra sa do zberu bavlny zapojila väčšina obyvateľstva – učitelia a lekári, obchodníci, robotníci a zamestnanci a, žiaľ, aj školáci a študenti. V dôsledku toho bol vyhlásený bojkot uzbeckej bavlny a krajina bola na dlhé roky na čiernej listine. Vďaka našej pevnej vôli je toto všetko minulosťou. Naši ľudia sú úplne oslobodení od bavlneného otroctva.“
Nová ústava Uzbekistanu zaručuje zákaz nútenej práce a zakladá za ňu trestnú zodpovednosť. Prezident vyzval na „posilnenie boja proti nútenej a detskej práci v globálnom meradle“. “Naše skúsenosti ukazujú, že to možno zastaviť,” dodal.

Mier v Strednej Ázii

Stredná Ázia sa v posledných rokoch podľa prezidenta Uzbekistanu uberá cestou posilňovania dobrých susedských vzťahov, stability, spolupráce a rozvoja. Krajinám regiónu sa podarilo prekonať mnohé problémy týkajúce sa štátnych hraníc, dopravných koridorov a využívania vody. Vzájomný obchod medzi krajinami regiónu sa zvýšil dvaapolkrát a počet spoločných podnikov sa zvýšil päťkrát.

„Som presvedčený, že s podporou medzinárodného spoločenstva bude Stredná Ázia pokračovať v ceste konsolidácie. Transformácia Strednej Ázie na mierový a prosperujúci región zostane prioritným cieľom zahraničnej politiky Uzbekistanu,“ zdôraznil prezident Uzbekistanu.
Treba poznamenať, že pre Strednú Áziu, kde takmer polovicu populácie tvoria mladí ľudia, sú otázky súvisiace s mladou generáciou a realizáciou jej potenciálu obzvlášť dôležité.

 

Z iniciatívy prezidenta Uzbekistanu s cieľom posilniť spoluprácu v tejto oblasti štáty regiónu nedávno podpísali Dohodu o všeobecných smeroch mládežníckej politiky.

Na nadviazanie efektívnej spolupráce v tejto oblasti s Organizáciou Spojených národov a jej špecializovanými štruktúrami bolo navrhnuté vytvorenie pracovnej skupiny na podporu rozvoja mládeže v Strednej Ázii a vypracovanie programu „Program mládeže Strednej Ázie – 2030“.

Zmena klímy

Shavkat Mirziyoyev sa osobitne zameral na dôsledky aralskej tragédie a opatrenia, ktoré úrady prijali na zmiernenie situácie. Za posledných tridsať rokov sa teplota vzduchu v regióne zvýšila o jeden a pol stupňa, čo je dvojnásobok priemeru globálneho otepľovania. V dôsledku toho zmizla asi tretina celkovej plochy ľadovcov.
„Ak bude tento trend pokračovať, v nasledujúcich dvadsiatich rokoch sa prietok dvoch veľkých riek v regióne – Amudarja a Syrdarja – môže znížiť o 15 percent. Očakáva sa, že dostupnosť vody na obyvateľa klesne o 25 percent a poľnohospodárske výnosy o 40 percent,“ varoval prezident. Uzbekistan podľa neho podporuje zriadenie funkcie osobitného predstaviteľa OSN pre vodné zdroje a vyzýva na začatie „stredoázijského klimatického dialógu“.

Mier a dobro