Gallup: najneštastnejšia krajina sveta je africký Čad

V roku 2018 vedú latinskoamerické krajiny zoznam najšťastnejších krajín sveta a africký Čad sa stal najnešťastnejšou krajinou. Dôkazom toho je prieskum americkej výskumnej spoločnosti Gallup.

Prieskum sa uskutočnil v 143 krajinách sveta. Otázky boli spojené s pozitívnymi a negatívnymi emóciami, ktoré respondenti pociťovali v deň predchádzajúci komunikácii so sociológmi. Pýtali sa, či majú možnosť smiať sa alebo úsmev v ten deň, či už cítili odpočinok, cítili šťastie alebo iné pozitívne emócie.

Paraguaj a Panama sa stali dvoma najšťastnejšími krajinami sveta – získali index „pozitívnych skúseností“ 85 bodov. Nasledujú Guatemala a Mexiko (84 bodov), Salvádor (83). Prvá ne-latinskoamerická krajina na zozname je Indonézia – je na šiestom mieste.

Najviac nešťastné krajiny boli v Afrike – Čade (54 bodov v negatívnej škále), Niger a Sierra Leone (50). Nasledujú dve krajiny Blízkeho východu – Irak (49) a Irán (48). Medzi určujúce faktory v negatívnej škále, výskumníci Gallup zahŕňali stres, úzkosť, fyzickú bolesť, smútok a hnev. Takmer 40% obyvateľov planéty uviedlo, že deň pred prieskumom sa o niečo obávali, 35% zažilo stres. Takmer tretina (31%) uviedla, že zažili fyzickú bolesť. Úroveň negativity na svete, uznáva Gallup, rástla v posledných rokoch. Index bol na najnižšej úrovni v roku 2007 (23 bodov), ale od tej doby rástol takmer každý rok a dosiahol 30 bodov na celosvetovej úrovni. Napriek tomu je stále pod pozitívnym indexom – v roku 2018 to bolo na úrovni 71 bodov.

Bloomberg nedávno zverejnil najnovšiu verziu rebríčka najchudobnejších ekonomík na svete, zostavený na základe kľúčových ekonomických ukazovateľov. Venezuelka ho viedol piaty krát za sebou.