Roubini varuje, že zlyhanie Credit Suisse bude horšie ako zlyhanie Lehman Brothers

 ZURICH / NEW YORK Nouriel Roubini hovorí, že Credit Suisse by mohla byť príliš veľká na to, aby sa dala uložiť, takže riskuje, že spôsobí „Lehmanov moment“

Nouriel Roubini, ktorého správna predpoveď globálnej recesie v roku 2008 mu vyniesla titul Doktor Doom, povedal, že problémy v Credit Suisse môžu byť pre Švajčiarsko priveľa.Akcie banky v stredu klesli o 30 % po tom, čo jej hlavný akcionár, Národná banka Saudskej Arábie, odstúpil od ďalších investícií. Medzitým prudko vzrástli swapy na úverové zlyhanie, čo naznačuje rastúce obavy, že banka nebude schopná splniť svoje dlhové záväzky. Dnes sa po poskytnutí pomoci zo strany SNB všetko otočilo o 180 stupňov: akcie banky vzrástli o 40 %.

„Problém je v tom, že Credit Suisse môže byť podľa niektorých štandardov príliš veľká na to, aby skrachovala, ale aj príliš veľká na to, aby sa dala zachrániť,“ povedal Roubini v stredu pre Bloomberg.

„Nie je jasné, či na rozdiel od Spojených štátov má [švajčiarsky] federálny systém dostatok zdrojov na organizáciu finančnej pomoci,“ dodal s odkazom na švajčiarsku decentralizovanú formu vlády, ktorá prenáša moc na kantóny.

Varovanie prišlo niekoľko hodín predtým, ako švajčiarska centrálna banka oznámila, že Credit Suisse môže počítať s jej podporou likvidity a označila inštitúciu za dobre kapitalizovanú.Finančné zdravie Credit Suisse je však znepokojujúce po tom, čo utrpela veľké straty, čelila sérii škandálov a klienti si len v štvrtom štvrťroku vybrali aktíva v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov.

Stabilita bankových vkladov sa v poslednom čase stala jednou z hlavných priorít. Útok na vklady alebo útok na vkladateľov v banke Silicon Valley minulý týždeň spustil jej náhly kolaps po tom, čo banka nečakane vykázala stratu 1,8 miliardy dolárov vo svojom dlhopisovom portfóliu.

Roubini poznamenal, že Credit Suisse má podstatne väčší majetok, ako mala SVB pred konkurzom. Na konci štvrtého štvrťroka aktíva Credit Suisse presahovali 500 miliárd dolárov, čo je viac ako dvojnásobok aktív SVB.

„Preto všetko, čo sa stane s Credit Suisse, bude mať systémové dôsledky nielen pre európsky finančný systém, ale aj pre globálny finančný systém,“ povedal. „Ak teda Silicon Valley Bank vytvorí vlnový efekt na globálnych finančných trhoch, niečo zlé, čo sa stalo Credit Suisse, bude rádovo závažnejšie – niečo skôr ako moment Lehman Brothers.“