Bielorusko: nákupy textilnej suroviny cez burzu

MINSK – Dodávky textilných surovín z Turecka sa začali predávať cez Bieloruskú univerzálnu komoditnú burzu (BUCE).

Veľký turecký výrobca syntetickej a prírodnej priadze, nití a vlákien predal svoje výrobky po prvýkrát v BUCE. V závode priemyselného a spotrebného tovaru sa uzavrela dohoda o dodávke 40 ton viskózovej priadze bieloruskému podniku textilného priemyslu. Zároveň začiatkom tohto roka výrobcovia z Moldavska, Tadžikistanu a Uzbekistanu už odpovedali na žiadosti domácich podnikov. Geografia zahraničných dodávateľov textilných surovín využívajúcich obchodnú platformu BUCE na pôsobenie na bieloruskom trhu sa tak rozšírila do štyroch krajín.

“Táto transakcia je ďalším príkladom, keď výmenná platforma pomohla bieloruskému podniku rýchlo nájsť priameho výrobcu produktov, ktoré potrebovala v zahraničí. Konkrétne v tomto prípade výmena prilákala dodávateľov z viacerých krajín, ale najvýhodnejšie podmienky ponúkol turecký Vo všeobecnosti vykazuje obrat výmenného obchodu medzi Bieloruskom a Tureckom v roku 2023 vysokú pozitívnu dynamiku. Objem transakcií uzavretých tureckými účastníkmi obchodovania v januári až auguste bol teda o 31 % vyšší ako za celý rok 2022. Hlavnými ťahúňmi rastu boli aktívne nákupy bieloruského reziva vrátane využívania adresného mechanizmu, ako aj vývoz šrotu železných a neželezných kovov do Turecka,“ uviedla tlačová služba burzy.

Podľa BUCE sa od začiatku roka 2023 k burze pripojilo 18 nových obyvateľov Tureckej republiky a v súčasnosti je v obchodovaní zastúpených 50 spoločností z tejto krajiny vrátane jedného burzového makléra.