Rast zodpovedných investícií neutícha, naopak

PRAHA /  BRATISLAVA – Portu v decembri minulého roka spustilo Zodpovedné portfóliá, ktoré sa v priebehu mesiaca v počte novo založených vyrovnali tradičným portfóliám.

Spoločensky zodpovedné podnikanie je koncept firmy, kedy je prioritou integrácia spoločenského záujmu do aktivít firmy. Firma má samozrejme určitý vplyv na zainteresované subjekty, akými sú napríklad zákazníci, zamestnanci, akcionári, subdodávatelia a miestna komunita a práve smerom k nim takéto podnikanie smeruje.

Tento fakt poukazuje na veľký záujem ľudí o spoločenskú zodpovednosť aj vo svete investovania. Od spustenia bolo v Portu založených viac než 1 500 zodpovedných portfólií s celkovým objemom vkladov nad 830-tisíc eur. Aj v roku 2023 sa očakáva, že záujem o udržateľné investície bude rásť.

Zodpovedné portfóliá Portu cielia na splnenie prísnych kritérií v oblasti ESG a spoločenskej zodpovednosti. Sú v nich zahrnuté cenné papiere firiem, ktoré sú lídrami z pohľadu ratingu v oblasti životného prostredia, rešpektovania sociálnych hodnôt a zodpovedného riadenia. Ide o spoločnosti s nižšou uhlíkovou stopou, ktoré naviac nepodnikajú v kontroverzných sektoroch ako je napríklad ťažba uhlia, tabak či zbrojársky priemysel.

Čo sú investície do životného prostredia, sociálnych vecí a riadenia (ESG)? Environmentálne, sociálne a riadiace (ESG) investovanie sa vzťahuje na súbor noriem pre správanie spoločnosti, ktoré používajú sociálne uvedomelí investori na preverenie potenciálnych investícií . Environmentálne kritériá posudzujú, ako spoločnosť chráni životné prostredie, vrátane podnikovej politiky, ktorá sa zaoberá napríklad zmenou klímy.

Dokonalá diverzifikácia a svetovo známe firmy

Mieru udržateľnosti Zodpovedných versus tradičných portfólií vyhodnocuje Portu na základe deviatich ESG kritérií. Spoločnosti v Zodpovedných portfóliách majú v priemere o tretinu lepší ESG rating, o polovicu nižšiu uhlíkovú stopu a takmer nulový podiel príjmov generovaných z fosílnych zdrojov.

Zodpovedné portfóliá však stále stavajú na princípe dlhodobého pasívneho investovania a širokej diverzifikácie tak naprieč regiónmi ako aj sektormi podnikania. Napríklad, plne akciové Zodpovedné portfólio je zložené z akcií viac než 2 000 firiem, medzi ktoré patria spoločnosti ako Nvidia, Microsoft
alebo Walt Disney, z európskych Novo Nordisk, ASML či Allianz.

Historická výnosnosť ESG portfólií prekonáva tie tradičné

Medzi investormi často panujú predsudky, že spoločenská zodpovednosť ide na úkor výnosu. Existuje však veľké množstvo štúdií, ktoré hovoria o opaku. Rovnako to dokazujú aj Portu Zodpovedné portfóliá. Za posledných desať rokov prekonala ich historická ročná výkonnosť výnosy tradičných
Portu portfólií v priemere o viac než 1 %.

Zodpovedné portfóliá zahŕňajú firmy, ktoré k podnikaniu pristupujú udržateľne, dokážu riziká nielen lepšie riadiť, ale im aj predchádzať. To im dáva konkurenčnú výhodu voči spoločnostiam, ktoré tieto témy neriešia. Aj investície do takýchto firiem sú potom odolnejšie voči globálnym výzvam a môžu byť dlhodobo udržateľnejšie. Dokazujú to aj štúdie, ktoré potvrdzujú, že firmy s efektívnejším ESG manažmentom majú lepšie výsledky než trhový benchmark.

Referenčná cena (benchamark price) je cena za jednotku množstva v konkrétnom segmente medzinárodného trhu , stanovená krajinou alebo organizáciou výrobcov, ktorá neustále vyváža najväčšie množstvo alebo objem na trhu, akým je napríklad Londýnska burza kovov . Táto cena sa stanovuje pravidelne, zvyčajne mesačne a slúži ako orientačná hodnota pre medzinárodný obchod.

 

V roku 2025 môže byť v ESG tretina spravovaného majetku

Napriek pre ESG náročnému roku zaznamenali ESG ETF fondy v roku 2022 príliv 51 miliárd eur. Prekonali tak množstvo peňazí, ktoré investori vložili do tradičných ETF. Na starom kontinente tak ľudia v priebehu vlaňajška vložili do udržateľných ETF 65 % z celkového objemu prostriedkov investovaných do burzovo obchodovaných fondov.

Aj v roku 2023 sa očakáva, že záujem o udržateľné investície klesať nebude. Napríklad, 81 % inštitucionálnych investorov v USA plánuje v najbližších dvoch rokoch zvýšiť množstvo peňazí, ktoré investujú do ESG produktov. V Európe, ktorá je lídrom v oblasti ESG investícií, je tento podiel ešte
vyšší – v pláne to má až 84 % investorov.

S rastúcou obľubou udržateľných investícií rastie aj tlak na ich transparentnosť a zamedzenie takzvanému greenwashingu. Greenwashing je proces sprostredkovania mylného dojmu alebo zavádzajúcich informácií o tom, ako sú produkty spoločnosti environmentálne vhodné. Greenwashing zahŕňa nepodložené tvrdenie s cieľom oklamať spotrebiteľov, aby uverili, že produkty spoločnosti sú šetrné k životnému prostrediu alebo majú väčší pozitívny vplyv na životné prostredie, ako v skutočnosti majú.

Napomáhajú tomu európske regulácie ako je Taxonómia EÚ a nariadenie SFDR. Vyššiu dostupnosť a kvalitu firemných dát by mal priniesť aj tzv. nefinančný reporting, ktorý je veľkou témou aj v Ázii. SFDR je Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/2088 z 27. novembra 2019 o zverejňovaní informácií o udržateľnosti v sektore finančných služieb.

Aj napriek vysokým nákladom, ktoré so sebou zavádzané regulácie prinášajú, je zvýšenie dôvery investorov v udržateľné finančné produkty neodmysliteľným predpokladom pre presun prostriedkov do udržateľných projektov. Podľa odhadov bude množstvo peňazí v ESG finančných produktoch stále rásť a v roku 2025 by tieto typy investícií mohli mať pod správou 50 biliónov dolárov. Teda tretinu celkového objemu globálne spravovaných prostriedkov.